Ilustrační FOTO - Pixabay

Arbitráže nás stojí miliardy korun

Česká republika čelí 12 mezinárodním arbitrážím, z toho pět souvisí s investicemi do fotovoltaických elektráren. Souhrnná výše všech žalovaných nároků přesahuje 35 miliard korun.

Vyplývá to z údajů ministerstva financí (MF). Největší částku požaduje v mezinárodní arbitráži společnost Diag Human, a to zhruba jednu miliardu dolarů (přibližně 22 mld. Kč). Kvůli nerealizovaným obchodům s krevní plazmou vedla společnost s ČR spor o miliardy korun už dříve. Oproti předchozí arbitráži, ve které firma požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba z prosince 2017 investičním nárokem na základě mezinárodní dohody.

Minulý pátek nizozemský Nejvyšší soud (NS) zamítl kasační stížnost firmy na ČR, která souvisela s dřívější arbitráží mezi Diag Human a ministerstvem zdravotnictví. Podle ministerstva se tak podařilo zachránit zhruba 13 mld. Kč. Diag Human podobné žaloby podal v několika dalších zemích. Arbitráž na základě mezinárodní dohody vedená ministerstvem financí tak pokračuje.

Jedním z nejnovějších sporů státu je arbitráž se společností Fynerdale Holding z loňského prosince kvůli údajnému pochybení ČR vůči firmě v souvislosti s trestním stíháním v kauze obchodu s potravinářským mákem. Firma požaduje 2,38 mld. Kč.

Novou arbitráží z letošního května je spor o zhruba 483 milionů Kč se společností Alcor. V tomto případě se kauza týká pozemků v Praze, na kterých byly v minulosti vybudovány veřejné komunikace. Jde o pozemky, které jsou pod Jižní a Štěrboholskou spojkou, Rozvadovskou spojkou a Cínoveckou.

Dosud bylo podle údajů MF proti ČR ukončeno 25 arbitráží. Celkem 19 z nich bylo pro stát úspěšných, tři spory skončily narovnáním a tři ČR prohrála. Nejnákladnější arbitráží byl pro ČR spor se společností CME ohledně znehodnocení investice do televize Nova. Stát musel v roce 2003 firmě zaplatit 10,6 mld. Kč.

Arbitráže jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let. Smlouvy byly většinou pro ČR nevýhodné. MF pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly. V roce 2009 v létě začal stát vypovídat dvoustranné dohody se státy EU. Arbitrážní řízení je sice rychlejší a efektivnější než projednání u soudu, stojí ale mnohem více peněz.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 6 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.