Ilustrační FOTO - Pixabay

Válčí nejvíc zemí za 30 let

Počet zemí zapletených do násilných konfliktů je nejvyšší za posledních 30 let. Prohlásil to v úterý v norské metropoli Oslu generální tajemník OSN António Guterres. Počet lidí, kteří v těchto konfliktech přicházejí o život, se od roku 2005 zdesetinásobil, uvedl šéf OSN citovaný agenturou AP.

Guterres dodal, že počet »násilných situací«, které by se vzhledem k počtu obětí daly klasifikovat jako války, se od roku 2007 ztrojnásobil. Také počet tzv. konfliktů nízké intenzity od roku 2007 vzrostl trojnásobně, uvedl šéf OSN bez udání konkrétních počtů.

»Prevence je nezbytnější než kdykoli dřív,« řekl dále Guterres a dodal, že naprosto zásadním nástrojem činnosti OSN se stává vyjednávání mezi znesvářenými stranami.

Generální tajemník OSN na panelové diskusi o udržování míru řekl, že vedle regionálních konfliktů je nebezpečím globální terorismus, který může udeřit kdekoli a kdykoli.

Podle AP se panelové diskuse v Oslu zúčastnili také vrcholní představitelé Somálska, Alžírska, Jordánska, Ománu a Tanzánie.

Bojový plán pro oceány

Guterres se setkal rovněž s norskou premiérkou Ernou Solbergovou, s níž hovořil mj. o znečištění oceánů. Podle generálního tajemníka v nich každý rok skončí 80 milionů tun plastového odpadu a OSN v září přijde s »bojovým plánem« pro oceány.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

redakční zpráva

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-06-21 16:55
Důsledkem je pak stavba "ochranné" stěny kolem Eiffelovy
věže ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.