Vlado Štancel a jeho ostrov pozitivní deviace

Bratislavský rodák Vlado Štancel je televizním divákům znám především ze spotřebitelských pořadů Černé ovce a Testoviny. Mnozí obdivují jeho originální smysl pro humor, který prokázal v satirickém pořadu Česká soda či v autorských filmech Mezi námi přáteli a Rekvalifikace. To, že není jedním z řady, potvrzuje i ve své nové knize Ze života občanské společnosti, která byla pokřtěna v půlce března v pražském Luxoru.

Vlado Štancel s dnes již bohužel nežijícim hercem Pavlem Vondruškou. FOTO – archiv Pegasfilmu

Originální je nejen téma, o němž bude ještě řeč, ale také to, že novináři dostali přesnou kopii, akorát několikanásobně zmenšenou. V rozhovoru pro Haló noviny osmačtyřicetiletý tvůrce potvrdil, že rozhodně nechce plout po proudu. O tom ostatně vypovídá i ironizující podtext hesla z jeho nového románu: »Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí, i kdyby to vyžadovalo úpravu skutečnosti.«

Jak byste představil našim čtenářům své nové literární dílo?

Je to moje v pořadí třetí kniha, která se podle mého názoru představuje už jen tím názvem. Napsal jsem ji proto, že se domnívám, že spisovatel, malíř nebo jakýkoli umělec by měl mapovat prostředí, ve kterém žije, reagovat na skutečné dění ve společnosti a na to, co cítí – a rozhodně by neměl psát nebo malovat jen na společenskou objednávku.

Ta knížka jde proti ní, přesně v duchu toho, jak vnímám svět kolem sebe. Není to ale literatura faktu. Vše se nese v satiricko-humoristické rovině, jsou to poskládané pocity do určitých obrazů - fiktivních příběhů. Zastávám názor, že člověk by se měl umět zasmát i sám sobě. Ano, najdou se lidi, kterým se kniha líbit nebude. S tím počítám, ale od toho přece žijeme ve svobodné společnosti…

Takže v knize určitě nechybí ani typický štancelovský humor, je to tak…?

Je tam nejen štancelovský humor, ale i štancelovský přístup k tomu, v čem se nacházíme. Vždyť i moje filmy jsou dokladem, že nepluju s proudem. A rozhodně nechci plout po proudu jen z nějakých mrzkých důvodů. Píšu o skutečnosti tak, jak ji vnímám. Snažím se popsat, jak to ve společnosti opravdu funguje.

To znamená jak…?

Odpověď je v mé knize (smích). Nicméně je jasné, že to tady není takové, jak se prezentuje navenek. O spoustě věcí se nemluví a ta knížka je specifická, protože mapuje určitou úzkou skupinu lidí sdružených kolem občanských společností. To je svět sám pro sebe - zejména v Praze, a možná v Brně nebo v Ostravě.

Zkrátka ve větších městech, zatímco v těch menších a na vesnicích lidi vlastně ani netuší, jaký mechanismus tu funguje a že miliony korun utíkají pochybným způsobem. Knížka vypovídá právě o grantovém systému a o celkovém klimatu z pohledu občanských sdružení, jak jsem ho zažil já. Ale opakuju - není to literatura faktu, nýbrž humoristický román!

Jste spisovatel, režisér, scenárista, moderátor, reportér, herec – a tak bych mohl pokračovat. Co z toho vám jde nejsnáze? Aktuálně to vypadá, že psaní…


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 23 hlasů.

Petr KOJZAR

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.