Zátarasy strachu

Je zřejmé, že Evropa již dávno není tak bezpečným kontinentem, jako byla před lety. Přicházejí stále nové zprávy, které tento neblahý trend dlouhodobě potvrzují.

Již koncem července bude v Paříži dokončena výstavba masivní skleněné bariéry v těsné blízkosti turisticky hojně navštěvované Eiffelovy věže. Zcela jistě to k pocitu bezpečí lidem nepřidá, ale zdá se, že se jedná opravdu o bezpečnostní nutnost. A ani v nedaleké Anglii není situace lepší. Posuďte sami.

Londýnský soud tento měsíc shledal vinným z přípravy teroristického útoku, a to přímo u britského parlamentu, osmadvacetiletého Brita, který v minulosti několik let vyráběl v Afghánistánu bomby pro islamisty z Tálibánu. Informovala o tom agentura Reuters.

Jistého Khalida Aliho zadržela policie vloni na jaře nedaleko budovy britského zákonodárného sboru, u kterého chtěl podle obžaloby zaútočit na policisty, vojáky nebo třeba britské poslance. Po zadržení se u něj našly tři nože.

Britská protiteroristická jednotka Aliho sledovala od okamžiku, kdy se v roce 2016 vrátil z Afghánistánu, kde podle obžaloby strávil pět let výrobou bomb pro hnutí Tálibán. Obžalovaný tvrdil, že do země vyrazil, aby lépe poznal islám i okolní přírodu. Aliho otisky prstů se nicméně podařilo najít na zbytcích výbušnin. Výši trestu soud usvědčenému teroristovi udělí již začátkem července.

U britského parlamentu přitom loni v březnu k teroristickému útoku bohužel skutečně došlo. Jistý Khalid Masood najel do chodců na nedalekém Westminsterském mostě, poté u parlamentu ubodal policistu. Celkem si atentát tehdy vyžádal pět obětí.

Je zřejmé, že betonové zátarasy nebo třeba masivní skleněné bariéry jsou bezpečnostní nutností, nikoliv však lékem, který by začal uzdravovat atmosféru plíživého strachu, která se šíří Evropou.

Radovan RYBÁK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.5, celkem 13 hlasů.

Radovan RYBÁK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.