ILUSTRAČNÍ FOTO – Josef ŠENFELD

Zemědělci dál nuceni prodávat pod cenou

Zemědělci v České republice dostávají podle Zemědělského svazu ČR málo zaplaceno za prasata a čelí tlaku na snižování výkupních cen mléka. U obilovin jejich ceny zaostávají za světovými, problémy se týkají i dalších produktů, včetně brambor a cukrovky.

Uvedl to předseda svazu Martin Pýcha. »Našli bychom jen velmi málo komodit, u kterých můžeme říci, že je u nich situace dobrá nebo alespoň uspokojivá,« řekl Pýcha. U mléka se sice v ČR výkup v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 4,1 procenta, ale jeho cena kopíruje pokles cen v zahraničí. »Tady je významná role odbytových organizací, které se snaží maximálním způsobem zabránit tomu poklesu,« řekl předseda svazu.

Loni se platby za mléko zlepšily. »Koncem roku cena mléka kulminovala a od té doby padá,« řekl předseda Výrobně-obchodního družstva Kámen na Pelhřimovsku Josef Houček. Družstvo má 820 dojnic, od chovu ustupovat nebude. »V zemědělství se nikdy nevyplatilo dělat závěry ze dne na den,« podotkl Houček.

Podle předsedy Českomoravského svazu mlékárenského (ČMSM) Jiřího Kopáčka by měly výkupní ceny mléka ve zbytku letošního roku mírně růst. Po propadu cen od loňského prosince na současných 8,20 koruny za litr mléka by ceny měly během podzimu začít růst v řádech desetihaléřů.

Výkupní ceny mléka v ČR postupně klesaly od loňského prosince. Z tehdejších 9,30 Kč se marže farmářů propadly o zhruba 1,10 Kč za litr. Podle Kopáčka se však situace na trhu již stabilizovala a další výrazný propad už neočekává. Naopak nejpozději během podzimu by se ceny mohly velmi mírně zvyšovat. Podle předsedy ČMSM se však ceny extrémně nezmění a zvyšování cen bude pouze mírné. Podobný trend zaznamenali mlékaři v posledních týdnech v celé EU.

Pozitivní trend pro farmáře zapříčinily především zvýšené prodeje mléčných výrobků. V této souvislosti v posledních týdnech opět začaly mírně růst ceny másla, které se v současnosti pohybují okolo 50 Kč za 250gramovou kostku. Podle Kopáčka ovšem neleze očekávat skokové zdražování jako v loňském roce a ceny másla by se měly dále pohybovat na současné hranici.

Pod velkým tlakem chovatelé prasat

Chovatelé prasat podle Zemědělského svazu ČR prodávali letos do dubna za ceny, které nepokrývaly jejich výrobní náklady. Dostávali okolo 27 korun za kilogram v živé hmotnosti. »Víte, že kdo chováte prasata, máte problém je vůbec uplatnit na českém trhu, protože vás velmi významně vytlačují levné dovozy,« řekl Pýcha.

Důvod k velkému optimismu není podle předsedy ani u obilovin, u nichž jsou ceny v ČR o pětinu nižší než ve světě. Podle Pýchy u rostlinných komodit chybí silné odbytové organizace a zemědělci si nedokážou vyšší cenu vybojovat. »Velmi často jsou mezi vámi a finálním kupujícím dva nebo tři obchodníci, kteří obiloviny překupují a všichni na tom chtějí mít nějakou marži,« uvedl. Řešením by podle Pýchy mohla být komoditní burza pro rostlinné produkty.

Podle pěstitelů v Pardubickém kraji se dají čekat špatné ceny za cukrovku, což je podle nich způsobeno vysokými zásobami cukru. V tomto kraji už začala sklizeň ozimého ječmene. »Sucho se projevilo na všech plodinách, řepkou počínaje,« řekl předseda představenstva Agrodružsva Klas Ladislav Štěpánek. Pokles výnosů u obilí v regionu odhadl na čtvrtinu až 30 %.

Nízké ceny byly také u brambor uskladněných z loňské sklizně.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.