Ilustrační FOTO - Haló noviny

Děti a války

Přes 10 000 dětí bylo loni zabito či zmrzačeno v ozbrojených konfliktech po celém světě. Další byly znásilněny, donuceny stát se dětskými vojáky nebo se staly terčem útoků na školy či nemocnice. Vyplývá to z nové zprávy OSN, ze které citovala AP.

Každoroční zpráva nazvaná Děti a ozbrojené konflikty informuje o více než 21 000 porušeních dětských práv. Například Američany podporovanou arabskou koalici bojující v Jemenu OSN obviňuje z toho, že má podíl na nejméně polovině z 1300 úmrtí či zranění dětí, k nimž v jemenském konfliktu došlo. Děti se často stávají oběťmi leteckých i pozemních útoků, které mají na svědomí Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. Útoky míří na šíítské povstalce bojující proti vládě prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Mezi mrtvými či zraněnými, o kterých zpráva OSN hovoří, byli i dětští vojáci bojující v Jemenu a dalších zemích, některým z nich bylo teprve 11 let. Celkový počet 21 000 porušení práv zahrnuje 10 000 případů, kdy byly děti zabity či zmrzačeny, zejména v Iráku, Barmě, ve Středoafrické republice, v Demokratické republice Kongo, Jižním Súdánu, Sýrii a Jemenu. V roce 2016 byl přitom celkový počet případů porušení dětských práv mnohem nižší – 15 500. »Generální tajemník OSN je tímto číslem pobouřen. Jde o obrovský nárůst oproti předchozím letům,« uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Ve zprávě se mj. uvádí, že téměř polovina z 881 potvrzených úmrtí či zranění v Nigérii je v důsledku sebevražedných útoků. V některých případech byly děti zneužity jako sebevražední atentátníci. Přes 1900 dětí v této zemi bylo rovněž zadrženo v souvislosti s tím, že jejich rodiče by mohli být napojeni na teroristy z islamistické organizace Boko Haram. V iráckých věznicích zase drží nejméně 1036 dětí kvůli jejich údajnému napojení na tzv. Islámský stát. A v Jižním Súdánu bylo loni 1221 dětí donuceno stát se dětskými vojáky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.