FOTO - Pixabay

»Pochybení« bank odhalilo trapnou slabinu v kontrolních mechanismech

Evropská unie by do konce letošního roku mohla přijít s novými opatřeními proti praní špinavých peněz. Uvedl to Mario Centeno, šéf euroskupiny, kterou tvoří ministři financí zemí eurozóny. EU se teď snaží odstranit nedostatky v pravidlech proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, které vyplavaly na povrch v důsledku pochybení lotyšské banky ABLV a maltské Pilatus Bank, informovala agentura Reuters.

Obě zmíněné banky se staly terčem obvinění z praní špinavých peněz, která vznesly úřady ve Spojených státech. To podle šéfky bankovního dozoru Evropské centrální banky (ECB) Daniele Nouyové odhalilo »velmi trapnou« slabinu v evropských kontrolních mechanismech.

»Panuje shoda, že je důležité posílit současnou kontrolu zavádění opatření proti praní špinavých peněz,« uvedl Centeno v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Dodal, že v červenci bude připravena zpráva o posílení dozoru, což otevře cestu k »dalším opatřením do konce roku 2018«.

V roce 2020 mají vstoupit v platnost nově přijatá pravidla proti praní špinavých peněz, která předpokládají, že ve všech členských zemích EU vzniknou centralizované registry bankovních účtů, jež budou shromažďovat finanční údaje. Spolupráce mezi jednotlivými zeměmi v boji s finanční kriminalitou však zůstává slabá a postup úřadů pomalý, a to i v případech existence vážného podezření na nekalé praktiky.

Maltská banka Pilatus dlouhou dobu vzbuzovala obavy kontrolních orgánů v eurozóně. Maltské úřady však zmrazily aktiva podniku až poté, co byl jeho šéf v březnu ve Spojených státech uvězněn kvůli obvinění z praní špinavých peněz a z bankovního podvodu. Evropský orgán pro bankovnictví (EBA) teprve tento měsíc zahájil oficiální vyšetřování postupu maltských úřadů.

Lotyšská banka ABLV byla ve Spojených státech obviněna z porušení sankcí uvalených na Severní Koreu a z praní špinavých peněz. Nicméně banka jakékoliv pochybení odmítá.

(eko)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 8 hlasů.

(eko)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-06-30 14:41
Už to jméno banky - Pilatus! Anebo, na rozdíl od jiných, aspoň v tomto
hráli fér?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.