Střelec zabíjel v redakci

Střelec v redakci novin Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland ve čtvrtek zastřelil pět lidí. Policie útočníka na místě zadržela. Podle ČTK jde o jeden z nejhorších útoků na americká média za poslední léta.

Svědci citovaní Reuters popsali, že muž po vstupu do budovy zapálil dýmovnice a poté se prostřílel do redakce skleněnými dveřmi. Vzápětí pálil na lidi v místnosti: zastřelil čtyři novináře a obchodní asistentku.

Podle jednoho z reportérů, který se schoval pod stůl, útočník pak najednou palbu zastavil. »Nevím, proč přestal. Ale bylo to jako ve válečné zóně,« řekl médiím novinář Phil Davis. Podle CNN útočník zbraň neměl v bezprostřední blízkosti, když ho policie dopadla.

Podle amerických médií střílel 38letý Jarrod Ramos. Agentura Reuters uvedla, že měl dlouhodobý spor s redakcí: v roce 2012 ji a jednoho jejího tehdejšího novináře zažaloval za pomluvu. Marylandský soud v roce 2015 potvrdil verdikt soudu nižší instance, který deník v kauze osvobodil.

Policie vyšetřuje střelbu jako lokální incident a nemá podezření na terorismus. Šéf místní policie William Krampf ve čtvrtek na tiskové konferenci uvedl, že redakce byla před útokem na sociálních sítích terčem hrozeb. Zda za vyhrožováním stál útočník, neupřesnil.

Capital Gazette přináší regionální zpravodajství z okolí metropole státu Maryland, kterou je město Annapolis. Vlastníkem je společnost Baltimore Sun Media Group. Deník The Capital vyšel s titulní stránkou, na níž jsou fotky obětí (tří mužů a dvou žen).

Soustrast rodinám obětí vyjádřil na Twitteru už ve čtvrtek americký prezident Donald Trump. Jedna z žen, které útok v redakci přežily, reagovala na jeho tweet podrážděně. »Modliteb si vážím. Já jsem se modlila celou dobu, co jsem se schovávala pod stolem. Ale potřebujeme více než modlitby,« řekla novinářka Selene San Feliceová televizi CNN. »Jak dlouho se o této střelbě bude psát? Ani ne týden,« dodala.

V USA se letos zdvihla mohutná vlna demonstrací za přísnější regulaci prodeje zbraní, kterou inspirovali studenti po únorovém masakru na střední škole ve městě Parkland na Floridě. Kongres ovládaný republikány ale zatím nedospěl k zásadní shodě ohledně změny zákonů upravujících držení zbraní, a to kvůli vlivu mocné zbrojařské lobby.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.