FOTO - UNICEF Ireland

Padělané důkazy proti Sýrii

Rusko v minulém týdnu kritizovalo Spojené státy americké a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když obvinili syrskou vládu z chemických útoků na civilisty. Ruská ministerstva zahraničí a obrany také vytkla Mezinárodní organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), že objektivně neprozkoumala údajné chemické útoky a že podléhá politické kontrole. Rusko je blízkým spojencem Damašku, který obvinění z použití chemických zbraní popírá.

»Mise OPCW v Sýrii kvůli chemickým zbraním se chce politicky zalíbit, její působení nemá nic společného s objektivitou a nestranností,« prohlásil náčelník vojsk radiační, chemické a biologické ochrany ruských ozbrojených sil generál Igor Kirillov. Konstatoval, že vyšetřovatelé z OPCW nenavštívili místa, kde byl údajně použit sarin a chlor, a uvěřili důkazům, které vyrobili opoziční aktivisté. »USA, Británie, Francie a jejich spojenci uvedli mezinárodní společenství v omyl tím, že spoléhají na vykonstruovaná obvinění, že Sýrie s ruskou pomocí porušuje zákaz chemických zbraní,« řekl generál Kirillov. Vysvětlil, že Bílé přilby, působící v oblastech kontrolovaných povstalci jako záchranáři, měly vzorky chemických látek a za pomoci výbušnin vyrobily krátery, aby vypadaly jako výsledek bombardování. Opoziční aktivisté na snímcích, které pořídili, pracovali na místě údajného použití sarinu bez ochranných prostředků, což by nebylo možné, kdyby tam skutečně byl použit nervový plyn, dodal ruský vojenský činitel.

Zázračné kanystry

Kirillovovi také nezbylo, než se vysmát snímkům masivních kanystrů s plynem, které podle aktivistů byly svrhávány z vrtulníků vládních sil při údajném chemickém útoku na město Dúmá u Damašku 7. dubna. »Je překvapivé, že metrákové zásobníky nepoškodily nádobí a nábytek - nepoškozené zůstalo dokonce i lůžko, na které kanystr spadl, a to naznačuje, že nádoba byla do místnosti vtažena, jak ostatně ukazují i stopy na podlaze,« odhalil pravdu generál. Údajné použití chemických zbraní v Dúmě vyvolalo odvetu v podobě bezdůvodného odpálení střel USA, Británie a Francie proti Sýrii, což Rusko odsoudilo jako porušení mezinárodního práva.

OPCW přehlíží odhalení

Kirillov kritizoval OPCW za to, že přehlíží odhalení povstaleckých arzenálů, které obsahovaly více než 40 tun chloru a dalších otravných látek. Uvedl také, že povstalecká laboratoř v Dúmě, odhalená po dobytí města vládními silami, obsahovala složky používané při výrobě hořčičného plynu. V téže laboratoři byl také nalezen podobný kanystr s chlorem, jaký byl použit při dubnovém útoku, podsouvaném Západem Damašku. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na stejné tiskové konferenci podle AFP a ČTK řekla, že v laboratoři byly látky vyrobené v západní Evropě.

Generál Kirillov také uvedl, že zpráva OPCW z předminulého týdne o použití sarinu a chloru u města Latámina a u vsi Chán Šajchún loni v březnu v provincii Hamá se rovněž opírá o podvržené důkazy. Snímky, které údajně prokazují nasazení bomby se sarinem, podle něj zachycují střepiny konvenční munice a vzorky chemických látek byly podvrženy.

Žold z Washingtonu pro Bílé přilby

Organizace Bílé přilby, která působí v Sýrii a »oficiálně« se podílí na záchraně a vyprošťování lidí v místech útoků, se bojí, že jí Washington zmrazí financování. V minulém měsíci to oznámil její šéf Ráid Sálih. Bílé přilby mají asi 3700 členů a opírají se o podporu USA a Velké Británie a rovněž o soukromé dárce. Nedávno uzavřely také smlouvy s organizacemi z Turecka a Kataru. Sálihův zástupce Abdarrahmán Mavás už v únoru upozornil, že se rozpočet organizace snížil z 18 na 12 milionů dolarů. Bílé přilby kvůli tomu přestaly školit další dobrovolníky. Snad je to i dobře, když se pak jejich členové pro svého chlebodárce neštítí padělat důkazy proti Sýrii.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.7, celkem 55 hlasů.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-07-01 11:41
Otazné je, jesli ty chemické útoky nebyly podniknuty na přímou
objednávku. Ne Asada a ne RF. Těm to vůbec "neslouží"! Kdo
za tím má svoje zájmy je vidět taky s časování a reakcí.
Například Trump se vyjádří vstřícně k Damašku a do několika dní
"Asad" podnikne chemický útok a vše pos*re. A do pár dní
následuje "spontánní" odplata. A hlavní důkazy poskytnou
okamžitě Bílé přilby s vedením sídlícím v Londýně a placené
Brity, Američany a Francouzi a "trpěné" ISIL-em. How lovely. A
věřit tomu může akorát absolutní zadubenec!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.