FOTO - Pixabay

Větší odškodné blízké nevrátí

Německá vláda chce na 30 000 eur (764 000 korun) ztrojnásobit částku, kterou v rámci okamžité pomoci dostávají pozůstalí po obětech teroristických činů. Reaguje tak i na kritiku lidí postižených útokem na berlínský vánoční trh, při němž v roce 2016 zemřelo 12 lidí včetně jedné Češky.

»Útok na náměstí Breitscheidplatz z prosince 2016 ukázal, že právě v této oblasti toho hodně musíme zlepšit,« řekl listu Rheinische Post vládní zmocněnec pro oběti a pozůstalé teroristických útoků Edgar Franke. Dosavadní okamžitá pomoc ve výši 10 000 eur (255 000 korun) při ztrátě dítěte, rodiče nebo manžela či manželky je podle něj jednoznačně nedostatečná. Cílem je zvýšit ji na trojnásobek.

Ze současných 5000 eur (127 000 korun) na 15 000 eur (382 000 korun) by zase měla stoupnout okamžitá pomoc při ztrátě bratra nebo sestry. Na vyplacení peněz mají mít napříště nárok také cizinci, kteří nejsou občany zemí Evropské unie.

Nedostatečná finanční pomoc německých úřadů v prvních týdnech a měsících byla jedním z řady bodů kritiky pozůstalých po obětech útoku islamisty na berlínský vánoční trh. »I když určitě žádná země na světě nemůže zajistit absolutní bezpečí před teroristickými útoky, v Německu chybí základní profesionalita v zacházení s terorismem,« napsali na konci loňského roku v dopise kancléřce Angele Merkelové (CDU). »Také vaše dosavadní aktivity na podporu našich rodin nejsou dostatečné,« uvedli na adresu šéfky německé vlády, která se s nimi setkala až rok po útoku.

Merkelová i další zástupci německé vlády od té doby dali opakovaně najevo, že si slova pozůstalých vezmou k srdci. Podobně se v dubnu vyjádřil i Franke. »Jako zmocněnci mi jde o to pomoci občanům získat zpět ztracenou důvěru v právní stát,« uvedl podle ČTK politik sociální demokracie, podle něhož je zodpovědností státu postarat se o lidi zasažené teroristickým útokem.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.