Úspěchy Asada v Sýrii

Na jihozápadě Sýrie byly v neděli obnoveny rozhovory mezi syrskými povstalci a ruskými vyjednavači, jejichž cílem je dosažení příměří v rebely drženém městě Busra aš-Šám v provincii Dará.

O znovuzahájení rozhovorů se zasloužili prostředníci z Jordánska. Informovala o tom ČTK.

Syrská vláda zahájila v provincii Dará již počátkem minulého týdne ofenzivu s cílem získat kontrolu nad jednou z posledních dvou povstalci držených oblastí v zemi.

Ofenziva pokračovala v sobotu a podle státních médií získaly syrské jednotky kontrolu nad dalšími oblastmi právě v provincii Dará. Ruské mírové podmínky jsou podle povstalců ponižující, protože se rebelové musí vzdát všech zbraní a všechna jimi ovládaná území logicky vrátit pod kontrolu prezidenta Bašára Asada.

Podle Vysokého komisaře OSN pro lidská práva Zajda Raada Husajna hrozí, že prchající civilisté budou uvězněni mezi vládními vojsky, rebely a teroristy z organizace Islámský stát (IS), kteří v malé části území operují. »Dopady něčeho takového by byly katastrofální,« zdůraznil.

Mluvčí jordánské vlády uvedla, že Ammán je v kontaktu s většinou stran zapojených do syrského konfliktu, zejména s Ruskem a USA, s cílem dosáhnout dohody o příměří. »Jordánsko trvá na své pozici, že krizi v Sýrii musí ukončit politické řešení,« dodala mluvčí s tím, že rovněž spolupracují s humanitárními organizacemi, které pomáhají vnitřně vysídleným lidem v Sýrii.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 8 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.