FOTO - Pixabay

Nový systém zvýšil počet žadatelů o řidičáky

Nový řidičský průkaz si přišlo během pondělního dopoledne vyřídit 6328 lidí na 206 úřadech obcí s rozšířenou působností. Je to o 1328 lidí více, tedy zhruba o pětinu, než je denní průměr podaných žádostí.

Informovalo o tom ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Včera začal nový systém, kdy je možné vyřídit si řidičský průkaz, paměťovou kartu do digitálního tachografu nebo průkaz profesní způsobilosti řidiče kdekoliv a bez papírové fotografie.

Žadatelé o nový řidičský průkaz tak kvůli výměně nebo podání žádosti o nový průkaz nemusí chodit do místa svého trvalého bydliště, ale mohou si žádost podat na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Údaj o bydlišti navíc z průkazu zmizí, při změně adresy tak již nebude nutné žádat o nový.

Se zavedením nového systému zároveň podražila žádost o nový průkaz. Dosud stála 50 korun, od dnešního dne žadatelé platí 200 korun. Zvýšil se také poplatek za zrychlené vydání průkazu do pěti pracovních dní z 200 korun na 700 korun. Výměna propadlého oprávnění zůstala i nadále zdarma.

Motoristé navíc už nemusí k žádosti přikládat svou papírovou fotografii. Tu si úředníci nově opatří v digitální podobě z registru veřejné správy nebo ji pořídí přímo na úřadě vlastním fotoaparátem. Papírová podobizna je podle novely ale dál nutná u mezinárodních řidičských průkazů, za jejichž vydání lidé nově zaplatí 50 korun.

Výhradně úřady obcí s rozšířenou působností v místě trvalého bydliště budou dále řešit například odebírání řidičských průkazů nebo pozastavování jejich platnosti.

Nejvíce lidí včera přišlo během tří dopoledních hodin na registr řidičů v Praze, kde podalo žádost 405 řidičů, 94 lidí přišlo na brněnský úřad, v Plzni odbavili 82 žádostí. Nový systém prošel testem během víkendu.

Řidičský průkaz si letos vyměnilo téměř 250 tisíc motoristů. Více než 400 tisíc řidičů tento krok ještě čeká, jelikož jim během letošního roku vyprší platnost.

(cik)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 5 hlasů.

(cik)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.