FOTO - Pixabay

Shoda v SRN, Juncker u Kurze

Země Evropské unie by měly přijmout ty části léta projednávané reformy unijního azylového systému, na nichž v zásadě panuje shoda, shodli se v pátek rakouský kancléř Sebastian Kurz a předseda Evropské komise Jean-Claude Junkcer.

Kurz po jednání rakouské vlády a komise ve Vídni poznamenal, že Rakousko se jako nynější předsednická země bude v následujících měsících snažit přesvědčit dosud váhající státy Unie, aby s tímto postupem souhlasily. Junkcer v pátek ve Vídni před novináři také potvrdil, že v září komise přijde s návrhem na rychlé posílení mandátu, financí i personálu agentury Frontex, tedy unijní pobřežní a pohraniční stráže.

Strany německé vládní koalice ve čtvrtek večer dosáhly dohody na souboru opatření ke zpřísnění migrační politiky. Předsedkyně sociálních demokratů (SPD) Andrea Nahlesová po jednání se svými koaličními partnery uvedla, že shoda je na rychlejším vracení migrantů do země EU, kde se poprvé zaregistrovali. Zdůraznila ale, že se nebudou vytvářet žádná tranzitní centra na hranicích. SPD od začátku zdůrazňovala, že nebude akceptovat žádné »uzavřené tábory«.

Ze závěrů jednání podle agentury DPA vyplývá, že se nebudou zřizovat žádná nová centra. Než se rozhodne o vrácení migrantů do země, v níž se poprvé zaregistrovali, budou tito lidé ve stávajících zařízeních federální policie v bezprostřední blízkosti hranic, což ministru vnitra Horstu Seehoferovi (CSU) vyhovuje.

Postup při řešení problému migrace rozhodne o tom, zda přetrvá Evropská unie. Podle agentury DPA to už ve středu řekla německá kancléřka Angela Merkelová během debaty Spolkového sněmu k rozpočtu na rok 2018. Dodala, že je potřeba právně přijatelná, realistická a solidární odpověď, která nebude přetěžovat lidi.

Mše za imigranty

A papež František během mše, kterou sloužil za imigranty, poděkoval všem, kdo o běžence pečují. Také kritizoval prázdné pokrytectví u těch, kteří si nechtějí ušpinit ruce péčí o nejslabší.

František hovořil o tíživém osudu migrantů, neboť USA, Evropa i další státy před nimi zavírají dveře, přístavy a hranice. Uvedl, že rozumnou odpovědí na fenomén globální migrace je solidarita a milosrdenství. Odpověď podle něj musí zahrnovat spravedlivé rozdělení odpovědnosti a zajištění práv a důstojnosti všech. »Bere na sebe podobu uzavírání našich srdcí těm, kteří mají stejné právo jako my na bezpečí a důstojný život. Místo mostů staví zdi, skutečné i virtuální,« řekl podle ČTK papež o pokrytectví.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 2.8, celkem 19 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-07-10 12:28
Právěže ne. Papež František pokrytec není, skutečně i pomáhá v
praxi. Stačí sledovat HaNo a agentury. R. Janouch
jirichmelarcik
2018-07-09 09:10
Nikde jsem se nedočetl kolik peněz papežský stát poskytl "na
těžký úděl (mladých) imigrantů." Káže vodu a sám pije víno,
pokud možno mešní.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.