FOTO - Pixabay

Horké Nantes

Noc na sobotu byla už čtvrtou neklidnou nocí v řadě, již prožívalo francouzské město Nantes, kde policista v úterý zastřelil 22letého muže, který se snažil ujet před kontrolou. Strážce zákona je od pátku vyšetřován pro podezření ze zabití, řekl jeho obhájce.

Protesty proti údajnému pochybení policie v noci na sobotu pokračovaly v několika problémových čtvrtích západofrancouzského města. Aktéři zapálili sedm aut a házeli po policistech zápalné lahve, ti odpověděli salvou granátů se slzným plynem. Za čtyři noci nepokojů už jejich iniciátoři podpálili desítky aut a zničili několik budov a obchodů. Za útoky na policisty dostali v pátek tři muži podmínečné čtyřměsíční tresty odnětí svobody. Na počátku výtržností je incident, při němž zahynul 22letý Aboubakar Fofana. Podle prokurátora Nantes se událost odehrála ve třech fázích. Tou první byla 10 až patnáctiminutová dopravní kontrola, při níž Fofana policistům ukazoval cizí doklady. Ti mu proto nařídili, aby s nimi jel na policejní stanici. Mladík se ale snažil ujet a při couvání zranil kolemjdoucího, který doprovázel dvě děti. Po krátké pauze začal se svým autem opět couvat a tehdy po něm policista vystřelil.

Proti strážci zákona bylo zahájeno vyšetřování, stíhán bude na svobodě. Vyšetřovatelům uvedl, že svou zbraň použil, aby ochránil osoby, které se mohly dostat do cesty unikajícímu vozidlu. Následně však vypověděl, že šlo o nehodu. Důkladné prošetření incidentu slíbil ve čtvrtek francouzský premiér Édouard Philippe. Vztahy mezi policisty a mladými obyvateli »problémových čtvrtí« Nantes jsou známé svou křehkostí a smrt Fofany okamžitě vyvolala bouřlivou reakci, napsala AFP. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb ujistil, že vláda učiní vše pro zklidnění situace.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.