Ilustrační FOTO - Pixabay

Pokles exportu není jen výchylkou

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v národním pojetí v běžných cenách skončila v květnu podle předběžných údajů ČSÚ přebytkem 6,9 miliardy korun, který byl meziročně o 8,2 mld. Kč nižší.

Celkovou bilanci nepříznivě ovlivnilo zejména meziroční snížení kladného salda obchodu s motorovými vozidly o 4,7 mld. Kč a prohloubení deficitu bilance obchodu s koksem a rafinovanými ropnými produkty o tři miliardy korun, ostatními dopravními prostředky o 2,4 mld. Kč a chemickými látkami a přípravky o 1,3 mld. Kč.

Příznivý vliv na celkovou bilanci měl v meziročním srovnání hlavně o 2,5 mld. Kč menší deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji.

»Jelikož měl letošní květen stejný počet pracovních dnů jako ten loňský, je nasnadě, že květnový meziroční pokles exportu není výchylkou, ale jde o součást dlouhodobého poklesového trendu,« uvedl analytik Raiffeisenbank Jakub Červenka. Připomněl, že od letošního února se českým exportérům nedaří meziročně navyšovat objem vývozu. Jedinou výjimkou byl duben, který profitoval z vyššího počtu pracovních dnů.

Bilance zahraničního obchodu se státy evropské osmadvacítky skončila v květnu přebytkem 55,9 mld. Kč, který byl meziročně o 4,8 mld. Kč nižší. Schodek obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 3,6 mld. Kč na 47,8 mld. Kč.

Vývoz klesl v květnu v meziročním srovnání o 2,6 % na 305,1 mld. Kč, zatímco dovoz stagnoval na úrovni 298,2 mld. Kč.

V lednu až květnu 2018 dosáhl přebytek obchodní bilance v národním pojetí 80,9 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 13,2 mld. Kč. Od začátku roku se meziročně snížil vývoz o 0,3 %, zatímco dovoz vzrostl o 0,6 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.