Ilustrační FOTO - Haló noviny

Růst průmysl už brzdí auta, stavebnictví opticky pomáhá nízká srovnávací základna

Průmyslová výroba v květnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 1,4 procenta, stavební produkce se zvýšila o 10,1 %.

K meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Produkce naopak klesla ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výrobě základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků a výrobě strojů a zařízení.

»Výroba motorových vozidel se podruhé v letošním roce meziročně snížila a za prvních pět měsíců roku vykazuje v porovnání s celkovou produkcí podprůměrný růst,« upozornil analytik UniCredit Patrik Rožumberský a dodal: »Produkce aut tak letos přestala plnit úlohu klíčového tahouna českého průmyslu.« Analytik očekává v českém průmyslu další ochlazení, které však bude jen pozvolné.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly o 0,3 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 1,3 % a tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, vzrostly o 1,2 %.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích vzrostla meziročně o 9,5 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 12,5 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly jen o 3,2 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v květnu zvýšil o 1,6 %.

Alespoň už ne jako na houpačce

Produkce v pozemním stavitelství se v květnu zvýšila meziročně o 12 % a inženýrské stavitelství zaznamenalo růst o pět procent.

Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václava Matyáše květnové výsledky potvrdily, že trend, který pokračuje od začátku roku, není náhodný. »Dvojciferný výsledek součtově za pět měsíců jsme nezaznamenali již několik roků. Je sympatické, že vývoj není jako na houpačce, jak tomu bylo v posledních letech téměř pravidlem,« dodal Mayáš.

»Je ovšem třeba přihlédnout k tomu, že tento růst je do značné míry dán nízkou srovnávací základnou loňského roku a současně poměrně teplou letošní zimou. Ta umožnila pokračovat ve výstavbě i tam, kde by to jindy mrazy neumožňovaly,« uvedl k výsledkům analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Stavební úřady v květnu vydaly 7565 stavebních povolení, meziročně o šest procent méně. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 27,8 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2017 klesla o 10,8 %.

Počet zahájených bytů vzrostl o 17,3 % na 3816 bytů. Počet dokončených se zvýšil o 53,3 % na 3487 bytů.

Dál klesala zaměstnanost v oboru. Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v květnu snížil meziročně o 1,7 %.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.