Najib Razak. FOTO - wikimedia commons

Pilný a přičinlivý malajsijský expremiér Razak

Malajsijská policie zabavila hotovost, šperky, luxusní hodinky, značkové kabelky a brýle v celkové hodnotě 273 milionů dolarů (6,1 miliardy Kč) v nemovitostech bývalého premiéra Najiba Razaka. V jedné z jeho soukromých rezidenci cenné předměty našla ve 284 krabicích a taškách. Razak je vyšetřován kvůli zpronevěře a praní špinavých peněz. Podle šéfa vyšetřovatelů Amara Singha jde o největší zabavený majetek v dějinách Malajsie.

Singh v rozhovoru pro internetový zpravodajský kanál Star TV uvedl, že policie podnikla razie na šesti místech včetně kanceláře premiéra, jeho někdejší oficiální rezidence a ve čtyřech rezidencích soukromých. Pověst Najiba Razaka poškodil korupční skandál kolem investičního fondu 1MDB (1Malaysia Development Berhad), který sám založil. Bylo z něj ukradeno asi čtyři a půl miliardy dolarů (téměř 100 miliard Kč) a o případ se zajímá Švýcarsko i Spojené státy americké. Na osobním kontě bývalého šéfa vlády se objevilo přes 680 milionů dolarů (14,6 miliardy Kč). Najib Razak ale veškerá obvinění popírá. Razie s případem souvisí, potvrdil Singh. Na příkaz nového malajsijského premiéra Mahathira Mohamada nesmí Razak ani jeho manželka Rosmah Mansorová vycestovat ze země.

Počítali téměř měsíc

Singh upřesnil, že mezi zabavenými předměty je 12 000 šperků, 567 kabelek, 423 hodinek a 234 kusů slunečních brýlí. Šperky podle něj zahrnují 2200 prstenů, 1400 náhrdelníků, 2100 náramků, 2800 párů náušnic, 1600 broží a 14 korunek. Na tiskové konferenci Singh prozradil, že prohlídka šesti nemovitostí expremiéra se konala už před několika týdny, ale osm týmů čítajících více než 150 policistů a externích spolupracovníků potřebovalo téměř měsíc, aby bylo možné všechny zabavené předměty a peníze spočítat.

Náhrdelník za 35 milionů

Zabavená hotovost byla podle informací agentury Reuters ve 26 různých měnách a počítali ji policisté ve spolupráci s 22 zaměstnanci centrální banky na šesti sčítacích strojích. Šperky se našly ve 25 taškách a nejdražší jednotlivou položkou mezi nimi byl náhrdelník ze žlutého zlata vykládaný diamanty, který experti ocenili na 6,4 milionu ringgitů (přes 35 milionů Kč). Zabavené kabelky byly od 37 různých luxusních značek, jako je Hermes, Prada, Channel, Judith Leiber a Bijan. Jen hodnota kabelek značky Hermes byla odhadnuta na 51,3 milionu ringgitů (přes 282 milionů Kč). Sbírka hodinek zahrnovala více než 100 značek, mezi nimiž nechyběly Rolex, Chopard a Richard Mille. Nejcennějším kouskem pak mezi nimi byly hodinky Paul Newman Rolex Daytona, oceněné na 3,5 milionu ringgitů (přes 19 milionů Kč).

Obvinění z korupce a vytunelování státního investičního fondu 1MDB, který Razak založil, vedly k šokující porážce jeho koalice v letošních květnových volbách.

(ava, čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 8 hlasů.

(ava, čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.