Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. FOTO - wikimedia commons

Rusko odmítlo nařčení kvůli novičoku

Moskva vyjádřila lítost nad smrtí Britky, která byla vystavena nervově paralytické látce typu novičok v jihozápadní Anglii. Vinit z ní Rusko by však bylo absurdní, uvedl podle agentury TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Situace podle něj nicméně představuje nebezpečí pro celou Evropu.

Čtyřiačtyřicetiletá Dawn Sturgessová zemřela v nemocnici v neděli večer. Její o rok starší partner Charlie Rowley, který s látkou rovněž přišel do styku, zůstává v kritickém stavu. Vyšetřovatelé podle ČTK předpokládají, že muž a žena, prý bezdomovci, přišli na začátku července v Amesbury do kontaktu s nervovou látkou nešťastnou náhodou.

»Je nám líto smrti britské občanky a nadále jsme hluboce znepokojeni výskytem toxických látek na území Británie. Představují tím nebezpečí nejen pro Brity, ale i ostatní Evropany,« cituje TASS Peskova. Případná obvinění, že za incident v Amesbury je zodpovědné Rusko, by podle mluvčího Kremlu byla absurdní. Britové totiž tuto zajetou mantru začali již zase naznačovat. Patrně ve snaze znehodnotit finiš v Rusku probíhajícího mimořádně úspěšného MS ve fotbalu i blížící se schůzku ruského a amerického prezidenta ve Finsku.

Paralytickou látkou typu novičok byli před čtyřmi měsíci ve městě Salisbury, které leží nedaleko Amesbury, údajně otráveni bývalý dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Podle britské vlády byla otravná látka novičok vyráběna v někdejším Sovětském svazu; z útoku na Skripalovy proto bez jakýchkoliv důkazů Londýn obvinil Rusko. Moskva odpovědnost odmítla a incident vyvolal diplomatickou roztržku.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 10 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.