Ilustrační FOTO - Haló noviny

Elektrokol přibývá

Až 100 000 Čechů jezdí v současnosti po tuzemských silnicích a cyklostezkách na elektrokolech. Jejich uživatelé si však musejí dávat pozor na dodržování technických limitů těchto bicyklů, v prodeji jsou totiž i kola, na kterých se nesmí v provozu jezdit.

Elektrokola jsou pokládána i přes zabudovaný elektrický motor v rámu stále za jízdní kola. Česká legislativa omezuje rychlost a výkon elektrokol na 25 km/h a 250 wattů. Bicykly, které přesahují povolené limity, již tak elektrokoly nejsou.

Prodej kol, které překonávají povolené limity, je dlouhodobě velkým problémem, upozornil pověřený ředitel Besipu Tomáš Neřold. Tato kola se nesmí na tuzemských silnicích ani cyklostezskách používat. Řada prodejců podle Neřolda na toto své zákazníky dostatečně neupozorňuje, a ti se pak mohou dostat do potíží, protože plnou odpovědnost nesou uživatelé. Stejný problém provází i elektrokoloběžky.

V souvislosti s rostoucím trendem elektrokol a rychlejší jízdou se podle Neřolda zvyšují i rizika. Podle statistik Besipu loni zemřelo v tuzemsku 44 elektrocyklistů, o pět více než v roce 2016. Největším problémem je jízda bez přilby. U elektrokol se riziko jízdy bez přilby podle Neřolda ještě zvyšuje a přilba by podle něj měla být na tomto bicyklu samozřejmostí. Zákon však povinně vyžaduje helmu jen u cyklistů mladších 18 let.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.5, celkem 6 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


reich.mir.fan
2018-07-11 11:59
Z obsahu článku jsem vycítil že Brusel by nejraději zakázal v Česku
i elektrokola.Za chvíli nám zřejmě i nějakou směrnicí nařídí kdy
a kolikrát smíme jít i na záchod-dacani.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.