Ilustrační foto - wikimedia commons

Na ISS rychleji než z Prahy do Vídně

Ruská nákladní loď Progress MS-09, která v noci startovala z kazašského kosmodromu Bajkonur, dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) za rekordní tři hodiny a čtyřicet minut, tedy rychleji než po kolejích či na silnici z Prahy do Vídně.

Na oběžnou dráhu byla poprvé vynesena ve zkráceném režimu s pouhými dvěma oblety Země. S odvoláním na ruskou kosmickou agenturu Rosskosmos o tom informovala ruská média. »Nákladní loď Progress MS-09 se úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici. Poprvé v historii vesmírných letů byla loď vynesena k ISS podle zkráceného schématu se dvěma oblety planety (Země),« napsal na Twitteru Rosskosmos. Ruské kosmické lodě doposud cestovaly k orbitálnímu komplexu dva dny nebo jen šest hodin, během nichž Zemi obletěly čtyřikrát.

Progress měl být vynesen do vesmíru podle zkráceného schématu už vloni v říjnu, řízení ruských kosmických letů však jeho start odložilo. Vesmírný kamion tehdy nakonec v původním dvoudenním režimu startoval o dva dny později.

Nákladní loď dopravila na ISS více než dvě tuny nákladu; mj. i palivo, stlačený vzduch, kyslík a další zásoby pro posádku vesmírné stanice, napsala podle ČTK agentura Interfax.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 3 hlasy.

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.