Evropská unie a útočný vojenský pakt NATO budou spolupracovat ještě těsněji než dosud. Společnou deklaraci včera v Bruselu den před summitem NATO podepsali generální tajemník paktu Jens Stoltenberg a předsedové Evropské rady a Evropské komise Donald Tusk a Jean-Clauder Juncker.
Je to druhý podobný dokument - první byl podepsán přede dvěma lety na aliančním summitu ve Varšavě. »Cíl je jasný, chceme chránit evropské občany všemi dostupnými prostředky a k tomu není lepší partner než NATO,« maloval pohádky Tusk. Také podle předsedy Komise Junckera sdílejí Unie a pakt stejný cíl a čelí mnoha stejným výzvám.
Klíčovým tématem kooperace obou organizací s mnoha společnými členy se v posledních měsících stává vojenská mobilita. NATO, které provokativně posiluje své síly na východním křídle bloku, potřebuje usnadnit transport vojáků i vojenské techniky napříč Evropou.
Zásadní k tomu je dostatečná nosnost dálničních mostů a možnost bezproblémového využívání železnic, nádraží, přístavů a letišť pro vojenské účely. EU se ale společně s NATO soustředí také na co největší omezení byrokratických překážek, které přesuny vojenských kolon nevyhnutelně komplikují.
Evropská unie a NATO, které obě sídlí v Bruselu, se k užší spolupráci odhodlaly teprve v posledních letech. Na summitu ve Varšavě v roce 2016 byl podepsán první dokument o kooperaci v konkrétních oblastech, nakonec jsou jich více než čtyři desítky.
Vydáváme peněz dost
Evropané v současnosti vydávají na »obranu« více peněz než Ruská federace a stejně jako Čína, vzkázal včera zároveň Tusk americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump si podle něj může být jistý, že tyto peníze jsou příspěvkem ke společné obraně USA i Evropy, což se o čínských či ruských obranných výdajích »s jistotou říci nedá«. Trump totiž téměř současně před odletem do Bruselu na Twitteru zopakoval, že alianční státy musí platit na obranu více a že nynější stav je z pohledu USA nespravedlivý. »Státy NATO musí platit více,« napsal podle ČTK Trump. Uvedl také, že USA vynakládají na obranu ostatních více než jakákoli jiná země, což se musí změnit, a že Washington navíc doplácí ještě 151 miliard dolarů (3,3 bilionu korun) v rámci obchodního deficitu s Evropskou unií.
»Drahá Ameriko, važ si svých spojenců. Koneckonců..., nemáš jich tak moc,« vyřkl trefně Tusk ještě předtím, než se objevila informace o nejnovějším Trumpově tweetu. Požadovaná dvě procenta HDP a víc na obranu nicméně dosud platí vedle USA mezi členskými zeměmi NATO pouze čtyři země - a sice zadlužené Řecko (2,36 %), Británie (2,12 %), Estonsko (2,08 %) a Polsko (1,99 %).
(rj)
Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)
Hodnocení: 6.2, celkem 17 hlasů.
Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.
Diskuse k článku
Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.
zcela jistě! R. Janouch
už drží jen bodáky NATO.
zemi. EU těžko může kolaborovat s NATO, do něhož její členské
země vstoupily dobrovolně. NATO není nepřítel Evropské unie ať se
komu líbí nebo ne, pane Janouchu.