FOTO - Pixabay

SÚKL stahuje z oběhu znečištěné léky

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje od pacientů některé léky obsahující látku valsartan, které jsou předepisovány například lidem s vysokým krevním tlakem. Důvodem je závada v jakosti.

Opatření se týká všech šarží přípravků Blessin, Blessin Plus H, Kylotan Neo, Kylotan Plus H, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT, uvedla mluvčí SÚKL Monika Knobová.

Ve stahovaných lécích by mohla být nečistota N-nitrosodimetylamin. »Tato látka se vyskytuje mimo jiné i ve vodě, půdě, okolním prostředí, alkoholu, cigaretovém kouři a některých potravinách, jako například v masných a uzených výrobcích. Její přítomnost v léčivém přípravku je však neakceptovatelná,« uvedl SÚKL.

Léky s obsahem valsartanu užívají pacienti s vysokým krevním tlakem, chronickým srdečním selháním a po nedávno prodělaném infarktu myokardu. Pokud lidé některý ze stahovaných přípravků užívají, bez porady s lékařem by neměli léčbu přerušovat. »Užíváním stahovaných léčivých přípravků s valsartanem nehrozí pacientům bezprostřední zdravotní nebezpečí,« uvedl ústav.

Při nejbližší příležitosti by se ale pacienti měli k lékaři dostavit a ten jim předepíše vhodnou náhradu. Nevyužívané léky včetně neotevřených balení by měli lidé odevzdat k likvidaci v lékárně.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.2, celkem 9 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.