Z jeskynního labyrintu v Thajsku bude muzeum

Jeskynní komplex na severu Thajska, kde na více než dva týdny uvázlo 12 chlapců a jejich fotbalový trenér, bude přeměněn v muzeum. Příběh mladých sportovců, které se po náročné záchranné operaci nakonec podařilo ze zatopené jeskyně vysvobodit, se také zřejmě dočká filmového zpracování. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

V úterý 10. července, kdy potápěči vyprostili z jeskyně poslední pětičlennou skupinu fotbalistů, thajský premiér Prajutch Čan-Oča prohlásil, že jeskynní komplex Tcham Luang bude teď nějakou dobu uzavřen. Je podle něj zapotřebí v jeskyni i v jejím okolí zavést důkladná bezpečnostní opatření, aby se z ní mohla stát turistická destinace.

Thajský úřad, který má na starosti správu parků a ochranu přírody, uvedl, že jeskyně bude nepřístupná minimálně šest měsíců. Zatím ani není jasné, zda plánované muzeum bude fungovat po celý rok. Ale zřejmě ne, když v monzunovém období, které trvá zpravidla od června do října, je jeskynní komplex pravidelně zaplavován. A tomu asi nezabrání žádné bezpečnostní opatření.

Osudná zvědavost

Právě nástup sezony dešťů se stal osudným skupině fotbalistů, kteří se 23. června vypravili jeskyni prozkoumat. V podzemí je uvěznila stoupající voda, kvůli které ustupovali stále hlouběji do jeskyně. Záchranáři fotbalisty nakonec objevili 2. července na vyvýšené plošině čtyři kilometry od ústí jeskyně. Od té doby je zásobovali potravinami a připravovali evakuaci.

Průběh záchrany

Thajští představitelé prohlásili, že muzeum bude návštěvníky seznamovat s průběhem záchranné operace v jednom z největších thajských jeskynních komplexů Tcham Luang. Jeskyně se nachází v podhorské oblasti v severní provincii Čchíengráj u hranice s Barmou. Jde o poměrně zaostalou oblast, kde není dodnes rozvinutá turistická infrastruktura. To se teď bude měnit. »V oblasti vznikne muzeum, které představí průběh záchranné akce. Expozice bude interaktivní a stane se nepochybně jednou z hlavních turistických atrakcí Thajska,« prohlásil šéf krizové skupiny Narongsak Osottanakón.

Dojemný příběh

O zfilmování příběhu chlapců z thajské jeskyně, který napjatě sledovali lidé po celém světě, projevily už zájem dvě produkční společnosti. Ještě než bylo z jeskyně vytaženo všech třináct osob, oznámilo americké studio Pure Flix, že na místě jsou jeho producenti, dělají interview se záchranáři a sbírají materiál pro případný snímek. Michael Scott, spoluzakladatel studia, které převážně produkuje filmy s křesťanskou tématikou, žije v Thajsku. Jeho manželka prý vyrůstala s bývalým potápěčem thajského vojenského námořnictva Samanem Gunanem, který při záchranné misi jako jediný zahynul.

Pozornost zřejmě  nekončí

Po vysvobození z jeskyně se zachránění chlapci zotavovali v nemocnici, především kvůli karanténním opatřením, jinak neměli žádné vážné zdravotní problémy. Thajské úřady v průběhu jejich pobytu zveřejnily videonahrávku, na níž hospitalizovaní mladíci působí zdravě a v dobré náladě. Zotavení fyzicky i psychicky byli z nemocnice propuštěni ve čtvrtek. »Musíme připravit jak chlapce, tak i jejich rodiny na pozornost, která je zahrne po odchodu z nemocnice,« citovala předtím Reuters a ČTK z prohlášení zdravotnického zařízení v Chiang Rai.

(ava)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(ava)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.