Začíná atletické ME s řadou českých medailových nadějí

Příští týden bude v Berlíně patřit evropským atletům. Na kontinentálním šampionátu bude mít řadu medailových nadějí také padesátičlenná česká výprava. Z loňského mistrovství světa byly všechny české medaile z oštěpařského sektoru, kam se budou naděje fanoušků upínat i letos. Medailové ambice však mají i koulař Tomáš Staněk nebo mílař Jakub Holuša. Navzdory zdravotním problémům po první evropské medaili touží dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. V pozici závodníka s nejlepším letošním výkonem bude do dálkařské soutěže nastupovat Radek Juška.

Čeští oštěpaři budou znovu čelit německé síle. Úřadující mistr světa Johannes Vetter, Andreas Hofmann i olympijský šampion Thomas Röhler letos několikrát překonali devadesátimetrovou hranici. Vicemistr světa Jakub Vadlejch prokazuje stabilní výkonnost, i když na devadesátimetrový hod stále čeká a republikový šampionát vynechal kvůli potížím se zády. V letošních evropských tabulkách je před ním ještě Estonec Magnus Kirt.

Bronzový medailista z MS 2017 Petr Frydrych se může pokusit o stejný kousek jako loni v Londýně. Znovu si účast na vrcholné akci zajistil na poslední chvíli a nepatří k favoritům. Po odhlášení indisponovaného Vítězslava Veselého se do týmu vrátil Jaroslav Jílek, kterého Frydrych v Kladně odsunul na čtvrté místo mezi českými oštěpaři.

Navzdory mateřské pauze úřadující mistryně světa Barbory Špotákové není Česko bez šancí ani v ženské soutěži. Nikola Ogrodníková prožívá životní sezonu, v níž třikrát překonala hranici 65 metrů a je druhou nejlepší závodnicí v Diamantové lize. V první řadě chce poprvé na velké akci postoupit z kvalifikace. V evropských tabulkách patří Ogrodníkové pátá příčka. Výkonem 67,47 metru z Osla je vede obhájkyně evropského titulu Taťjana Chaladovičová z Běloruska.

Hned v pondělí čeká kvalifikace koulaře Staňka, který si na mistrovství ČR vylepšil letošní maximum na 21,52 metru. Český rekordman celou venkovní sezonu bojuje se zdravotními problémy, ale na evropském šampionátu se nehodlá šetřit. Hlavního soupeře vidí v Polákovi Michalu Haratykovi, který letos jako jediný Evropan hodil za 22 metrů. Podporu domácího publika bude mít David Storl, který bude útočit na čtvrtý evropský titul za sebou.

Kvalifikaci v pondělí absolvuje také dálkař Juška, halový vicemistr Evropy z roku 2015. V květnu se v Turnově výkonem 827 centimetrů na čtyři centimetry přiblížil vlastnímu českému rekordu, ale znovu na tento výkon nenavázal.

Dvakrát v této sezoně posunul český rekord na 1500 metrů Jakub Holuša, jenž se časem 3:32,49 řadí na čtvrté místo evropských tabulek. Pátému muži loňského MS poslední dva evropské šampionáty přinesly zklamání. V Curychu 2014 ho zdravotní problémy před finále poslaly do nemocnice, před dvěma lety v Amsterodamu byl v semifinále diskvalifikován za strčení soupeře.

Výhodu přímého postupu do semifinále bude mít překážkářka Hejnová, které časem 55,16 patří dělené čtvrté místo evropských tabulek. I když kvůli potížím s kolenem více než měsíc nezávodila a trápí ji achilovky, chce zaútočit na medaili. Favoritkou bude Švýcarka Léa Sprungerová, která časem 54,79 vede evropské tabulky.

Na minulém ME získalo Česko čtyři medaile, všechny stříbrné. Z tehdejších vicemistrů Evropy budou v Berlíně závodit čtvrtkař Pavel Maslák a tyčkař Jan Kudlička, kteří však s letošními výkony k favoritům nepatří.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.