Ilustrační FOTO - Pixabay

Na Lipně bude nová cyklostezka, stát bude 43 milionů Kč

V Černé v Pošumaví na Lipně se chystá stavba cyklostezky za 43 milionů korun. Vznikne v dnešním takzvaném malém lipenském jezeře, na pravé straně při výjezdu z obce. Stezka bude 1,2 kilometrů dlouhá, 85 procent nákladů uhradí Státní fond dopravní infrastruktury, obec dá devět milionů. Hotová by měla být v roce 2019. ČTK to dnes oznámil PR manažer Turistického spolku Lipenska Pavel Pechoušek.

Cyklostezka povede vedle hráze oddělující v obci takzvané malé a velké Lipno. "Ještě letos se začne stavět," uvedla starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková (BEZPP). Rozpočet obce s 850 obyvateli letos na cyklostezku počítá se třemi miliony, příští rok se šesti. Počet obyvatel Černé se přes léto vždy zněkolikanásobí, míří tam hlavně vyznavači vodních sportů, protože v Černé má hladina lipenského jezera největší plochu.

Cyklostezka vznikne v dnešním takzvaném malém lipenském jezeře, tedy na pravé straně při výjezdu z Černé. Tady hráz roztíná hladinu lipenského jezera na dvě poloviny. Cyklostezka povede asi půl metru nad hladinou. Nejdřív bude nutné navézt na místo mnoho velkých kamenů, na kterých se cyklostezka začne budovat. Součástí bude i mostek, pod kterým budou proplouvat lodě, a nová místa, odkud bude možné chytat ryby.

"Nová část cyklostezky krásně propojí celé Lipensko, tento úsek zde výrazně chyběl. Zároveň přinese velkou úlevu všem cyklistům, kteří ještě nyní musejí při překonávání hráze jet přímo po silnici, kde se necítí zrovna bezpečně. Pro nás je cyklostezka vítaným vylepšením celé infrastruktury," uvedla provozovatelka kempu Jestřábí I. Adéla Černá.

V obci je pět kempů. Zajímavostí je jediné letní digitalizované kino na Lipensku, podle Pechouška čtvrtý nejnavštěvovanější letní biograf v ČR. Obec do něj každý rok investuje desítky tisíc korun. Od začátku léta je tam nová konstrukce na plátno, nové toalety a připravuje se projekt na nové lavičky.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.3, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.