Ilustrační FOTO - Pixabay

Klíšťové encefalitidy přibývá

V Jihomoravském kraji se letos více než ztrojnásobil počet případů klíšťové encefalitidy. Do konce července bylo 38 případů, zatímco loni za stejnou dobu jich bylo 12 a předloni 13.

Nejhorším měsícem byl červen. Podle přednosty Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno Petra Husy bylo v červnu 21 případů. Od května do konce července jen brněnská nemocnice hospitalizovala skoro 30 lidí.

Choroba postihuje nervový systém. Může způsobit například epilepsii, obrnu, meningitidu a v krajním případě hrozí smrt. Proti encefalitidě zatím nebyl vyvinutý lék, ale lze se proti ní nechat očkovat. Klíšťata přenášejí i další nemoci, jako třeba boreliózu. U ní letos žádný velký výkyv hygienici nezaznamenali. Borelióza nemá tak dramatický vývoj, způsobuje například záněty kloubů nebo třes rukou.

Jihomoravský kraj patří k rizikovým oblastem. Rizikovým místy jsou okolí řek Svratka, Svitava, Oslava, ale také okolí Brněnské přehrady, Křetínská přehrada, Vranovská přehrada a okolí lesů.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4.7, celkem 3 hlasy.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.