Ilustrační FOTO - Pixabay

Domácí spotřeba piva klesá, roste export

Pivovary v červnu vyrobily pro tuzemský trh meziročně o pět procent piva méně, výroba v plechovkách klesla o 11 %. U obou kategorií vzrostl export. U všech druhů piva vývoz vzrostl o 19 %, u piva v plechovkách se meziročně výroba pro zahraničí zvýšila o více než polovinu.

Informoval o tom Český svaz pivovarů a sladoven. Kromě piva v plechovkách vzrostl vývoz piva v plastu (meziročně o čtvrtinu), v lahvích (o 20 %), tankového piva (o šest procent) a piva v sudech (o procento). Vývoz ležáků se meziročně zvýšil o 22 %.

Podle výkonné ředitelky svazu Martiny Ferencové letos v červnu přes obecný pokles výroby pro domácí trh meziročně rostla produkce speciálních piv, jichž pivovary vyrobily skoro o pětinu více. Výroba tmavých a polotmavých piv vzrostla o pět procent. »U pivních speciálů nejsou výsledky až tak překvapivé. Češi rádi experimentují, zkouší nové chutě a jsou čím dál tím více zapálení i do pivní turistiky, která začátkem léta nabírá na obrátkách i díky rozmanité nabídce pivovarů a minipivovarů,« uvedla ředitelka svazu.

Celkové výsledky sděluje svaz jednou ročně, na jarní výroční tiskové konferenci. Loni v České republice klesla spotřeba piva o pět litrů na 138 litrů na osobu, a byla tak na minimu.

Po pěti letech růstu klesl výstav českých pivovarů meziročně o 0,7 % na 20,32 milionu hektolitrů, a to kvůli poklesu výroby pro domácí trh. Prodeje v ČR se loni snížily o 2,1 % na 16,04 mil. hektolitrů.

Zájem veřejnosti se zaměřuje na pivo v plechovkách, kterých se loni meziročně prodalo o 37 % více, což bylo devět procent trhu. O osm procent se loni zvýšily také prodeje tankového piva na čtyři procenta výroby. O tři procenta na 12 % vzrostl prodej piva v plastových lahvích. Naopak klesla poptávka u lahvového piva (o čtyři procenta) a sudového piva (o sedm procent). Lahve tak měly 40procentní tržní podíl, sudové pivo 35%.

Export piva loni vzrostl o 4,5 % na 4,6 mil. hektolitrů. Meziročně se na dvě procenta zpomalilo tempo růstu do zemí Evropské unie, nejvíc se vozí na Slovensko, do Německa a Polska. O 2,3 % vzrostl dovoz piva, přesto je na nejnižší úrovni v Evropě. Nejvíc piva se dovezlo z Polska, ze zemí mimo EU pak z Mexika a Srbska.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5, celkem 4 hlasy.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-08-09 10:32
Žijeme lépe, žijeme radostněji!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.