Česká delegace na Krymu
Rozhovor serveru Sputnik News (sputniknews.com) s Josefem Skálou (KSČM) o jeho návštěvě Krymu

Krym po rozvodu s režimem loupeživých břídilů

Jaký dojem na vás udělala návštěva Krymu?

Přesně opačný, než jak tamní poměry líčí rusofobie urvaná ze všech řetězů. Krym se propadal ke dnu, tak jako celá Ukrajina v rukou loupežníků. Tím patrnější je rozvoj, jaký zaznamenává poté, co se jejich diktátu zbavil. Ten kontrast bije do očí. A bere půdu pod nohama jak smečce vzteklých rusofobů, tak prolhaným slibotechnám »postkomunismu«.

Josef Skála (vlevo), s netradičním doplňkem europoslanec Jaromír Kohlíček (GUE/NGL) a vpravo senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz).

Jaký byl účel vaší návštěvy poloostrova?

Spolu s kolegy jsme se o tom, jak to je ve skutečnosti, jeli přesvědčit na vlastní oči. Pohovořit se zdejšími lidmi i s vedoucími činiteli Krymu a jeho metropolí. Krym je pro Rusko čímsi jako Biaritz či Saint Tropez pro Francii - anebo Varadero pro Kubu. Takový klenot si zaslouží férovou spolupráci každého, kdo není poskokem účelového lhaní a kazisvětských naschválů. Zaslouží si ji jak při rozbíjení zamindrákované mytologie, tak při rozvíjení obchodních a investičních vazeb. Spousta lokalit, volajících po rozvoji atraktivních turistických kapacit, se sice »poztrácela« za zlomek skutečné ceny ve zkorumpovaném podsvětí kyjevského režimu, na 160 jiných je však k dispozici seriózním investorům. Řada takových patří i k našim přátelům.

Byl jste už dříve na Krymu?

Ano, dokonce několikrát už ve druhé polovině 80. let. A mohu tak srovnávat, jak řada konkrétních míst vypadala tehdy, co s nimi napáchala »postsovětská« kleptokracie a jak s nimi nakládá Krym, který se od ní dokázal osvobodit. Zvlášť názornou ilustrací je i známý mezinárodní dětský tábor Artěk. Coby prezident Mezinárodního svazu studentstva jsem tam byl třikrát. Budovu, v níž jsme tehdy pobývali, nechala pozdější moc zpustnout téměř na spadnutí. Tím větší dojem dělá rozsáhlá modernizace tábora od roku 2014. Letos se v něm vystřídají děti z více než 60 zemí. Půl tuctu kluků a holek z ČR je tam i právě teď. Téměř dvacetikilometrový most, který Krym spojil s ruskou pevninou v rekordním čase i kvalitě, většina čtenářů asi zná. Podobným průlomem je však i zbrusu nový letištní komplex v Simferopolu. V tom, který pamatuji z 80. let, se po rozpadu SSSR počet odbavených cestujících propadl až k půl milionu ročně. Teď je to kolem pěti milionů a křivka roste dál. Ve velmi moderních, esteticky i technicky originálních podmínkách.

Žijí tam lidé v izolaci? Jak vlastně vnímají celou situaci se západními sankcemi?

»Rozvodu« s režimem loupeživých břídilů, co vedou válku s vlastním obyvatelstvem, by litoval jen blázen. V ulicích Sevastopolu i Jalty, Bachčisaraje, Balaklavy i dalších míst ho nenajdete. Lidé tu naopak upřímně kvitují, že se nemusí klanět násilníkům, glorifikujícím spřežence nacistického Německa. Oceňují i znatelný růst svých příjmů a životní úrovně. Na Sevastopol si brousilo zuby válečné námořnictvo USA. V tom tkvěl i jeden z hlavních cílů oněch pěti miliard dolarů, které Washington - cituji samotnou Victorii Nulandovou, dobovou náměstkyni šéfa Státního departamentu - nasypal do příprav protiústavního převratu v Kyjevě. Když ho Krym odmítl uznat, »ředitele zeměkoule« to urazilo natolik, že uložil trestat Krym sankcemi i své zahraniční »nomenklatuře«. Snaží se ublížit i jeho turistickému byznysu. Například zupáckým embargem na charterové lety na Krym přímo ze zahraničí. Donekonečna mu to ale nevydrží.

Podobným podrazům tzv. svobodného světa musela čelit i Kuba. Už roky hostí miliony turistů z evropských zemí i USA. »Přesedat« na Krym v Moskvě či Petrohradu nebudou jednou muset ani turisté do legendární Tauridy. Pak se ta cesta uměle neprodraží ani zájemcům od nás. A protože Krym je i mnohem blíž, budou tam jezdit ještě víc než do Havany, resp. na Varadero.

Co vás na poloostrově mile, ale i nemile překvapilo?

Nesvéprávný mainstream opřádá Krym legračními bubáky. Hemží se lidmi, co prý »úpí pod hlavněmi samopalů«. My tam s kolegy neviděli jeden jediný. Ba ani náznak policejních a vojenských manévrů, běžných po léta výjimečného stavu ve Francii, ale třeba i v německých městech po té, co se jim v podobě migrační krize a teroru vrátila predátorská politika na Blízkém a Středním východě a v Africe. Na Krymu jsou jen výjimečně k vidění i hlídky dopravní policie. V řadě balkánských zemí a právě i na Ukrajině řidiče vydírají výběrem výpalného, a to i za přestupky vycucané z palce. Krym působí dojmem velice bezpečného území. A to je - bez dotěrné policejní buzerace a šikany - možné jen tam, kde vládne harmonické společenské klima. Jinak, než se to podává i české veřejnosti, je to i s krymskými Tatary. Bachčisaraj, někdejší centrum jejich Krymského chanátu, zažívá markantní rozvoj až právě teď. Musí jím hojit i značný »interní dluh«, který se nakupil za Juščenka, »plynové Julie« (Tymošenkové) a Porošenka.

Jen pro sebe není důvod si nechat ani jiné milé zjištění. Byli jsme i v hledišti přehlídky černomořské vojenské flotily. V posledním desetiletí prochází velkou modernizací celá, a tedy nejen její černomořská větev. Významně přispěla i k porážce teroristické verbeže masakrující Sýrii. Obnova geopolitické rovnováhy, zruinované »perestrojkou« a rozvalem 90. let, dělá mílové pokroky. Tentokrát ještě víc i na mořích a oceánech, kde se onen ředitel zeměkoule dřív cítil být neomezeným pánem. Právě tak to vidí i řada amerických specialistů. Nám to předvedla přehlídka v sevastopolském přístavu. Komu nezatemnila rozum slepá nenávist, ten ví, že šance pro mnohem svébytnější politiku to otevírá i zemím, jako je ta naše.

Nemilým šokem byla ovšem míra, jakou se Krymu zkoušela pomstít ukrajinská kleptokracie. Jeden čas ho odstřihla i od dodávek elektřiny natolik, že byla k dispozici jen tři hodiny denně. Podobně vyděračsky mu škrtila dokonce i dodávky vody. Krym se však dokázal postavit na vlastní nohy i v tomto směru!

Tím větší hvězdou je tam Putin a jeho tým. Rusko se za to Ukrajincům nemstí. Vede i žebříček zemí, v nichž nachází pracovní uplatnění několik milionů Ukrajinců. Doma jim práci za únosnou mzdu nikdo nenabízí...

Co říkáte na kritiku, která se snesla na vás a vaše kolegy za návštěvu Krymu? Nejvíce se čílí protiruští aktivisté...

Lídrem fanatické slepoty je europoslanec Štětina. Lidem, kteří jí netrpí, to pomáhá rozlepit politické ospalky. Třeba mu za to z Kremlu pošlou i bednu vodky. Já k tomu s gustem přidám věnec buřtů. Těm, kdo Štětinu poslali do Bruselu, totiž pomáhá do politického šrotu.

Předvedl to už v únoru, kdy jsme s kolegy zúčastnili oslav půlkulatého jubilea triumfu Stalingradské bitvy. Tehdy tvrdil, že jsme na Krymu. Teď, když jsme skutečně vyrazili pod jeho subtropické slunce, vydává za důkaz naší »kolaborace« snímky z Volgogradu, kde jsme v zimácích a beranicích. Mainstream mu poníženě sekunduje. Tím pozoruhodnější je obsah diskuse, kterou vyprovokoval. Lidí, kteří nám drží palce, je mnohonásobně víc než těch, co tancují, jak píská Štětina.

Kdo se ne a ne smířit s tím, že válku nevyhrál Hitler, měl by kápnout božskou a ne se schovávat za udavačský folklor. Nám v úctě k těm, kdo nás zachránili před nacistickou genocidou, nezabrání ani veterán sovětských »uzavřených zón«, kam se jaktěživ nedostal ani nikdo z nás. My nejsme disidenty na kšeft a dálkový ovladač z cizích ambasád a »služeb«. My proti »straně války«, fabrikující »obrazy nepřítele«, bojujeme grátis a v životním zájmu své vlastní země. Nutkavá rusofobie bývala zbraní hromadného ničení. Soudnost i morálku decimovala ještě docela nedávno. Horory kolem novičoku i jiných hovadin se však už jen ztrapňuje. A tím víc zbavuje věrohodnosti i vše ostatní, s čím stojí i padá celý talmud »politické korektnosti«. Tak parádní nahrávky na smeče se nám, nynějším disidentům, co to neděláme pro posty a prachy, náramně hodí.

(za)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.8, celkem 141 hlasů.

(za)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


tomasklima162
2018-08-10 21:05
Když Rusko uznává jen právo silnějšího, musí počítat s tím, že
až se mu Čína rozhodne anektovat Sibiř, bude úplně samo.
fronda
2018-08-09 23:37
Jenom škoda, že se nepodařilo ubránit svobodu i na Ukrajině, kromě
Donbasu.
hajek.jiri51
2018-08-09 14:55
Člověk tam ani nemusí být, aby si mohl být jist, že je na Krymu vše
tak, jak se píše v článku. Stačí na to elementární logika. A
někdejší rusofil, dnes poturčenec horší Turka, ale vždy na té
straně barikády kde to neslo prebendy, "ctěný" Štětina i s
celým mainstreamem, na čele s ČT, si mohou strhat třeba i svěrače a
nebude to jinak. A pro to, nebo přes to se na Krym taky chystám. Trochu
si užít. Příští rok a ať to stojí, co to stojí.
roxor5421
2018-08-09 12:25
Rusofóbové pracují rychle. Cíleně si přečtou web HaNo a z hodnocení
7 je rázem po několika málo zapojení do diskusí jej shodí na 5,5.
Jsou to stále ti samí, typu o.mola, zřejmě plní úkol nadřízených
rusofobů.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.