Areál muzea v přírodě na Pohansku. FOTO - wikimedia commons

Archeologové pátrají v Pohansku

Archeologové z Masarykovy univerzity dokončují další část průzkumu velkomoravského hradiště Pohansko. Nejzajímavějším letošním nálezem je studna z přelomu devátého a desátého století.

Ve studni archeologové našli opracované kameny se žlábky, které byly zřejmě původně součástí jiných staveb. »Studna se zbortila sama, zasypala se tím, co bylo v jejím okolí. Předpokládáme, že okolo studny byl z těchto kamenů vytvořený chodníček, aby při rozlévání vody lidé nešlapali v blátě,« uvedl vedoucí průzkumu Petr Dresler, s tím, že jde o první kameny svého druhu nalezené na Pohansku.

Archeologové pokračují v hledání obydlí muže, pravděpodobně velmože, který byl pohřbený v nedalekém kostele. Při letošním výzkumu našli například medvědí zub, který dokazuje, že obyvatelé těchto míst medvědy lovili. Stejně tak našli pozůstatky divočáků a bobrů. »Našli jsme také šipky k šípům, kroužky z kroužkových košil, ženské ozdobné korálky, tyglíky na tavení kovů nebo parohový hrací kámen na deskové hry. Je vidět, že jde o prostor, kde žila elita,« podotkl archeolog Jiří Macháček z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, který na průzkum dohlíží.

Základy velkomoravského kostela. FOTO - wikimedia commons

Univerzitní vědci místo prohledávají od roku 1958. Velkou pozornost si vysloužilo už krátce po začátku prací, kdy zde byl objeven velkomoravský kostel a řada hrobů s bohatými nálezy šperků, drahých kovů, mečů či ostruh. Odborníci zde postupně odkryli i velmožský dvorec a například v roce 2007 zde byl objeven druhý kostel a kolem něj hroby s předměty, které jsou dokladem existence křesťanské víry.

Zajímavostí je hrob muže pohřbeného v rotundě, která patří k nejstarším křesťanským svatyním na území České republiky.

Pohansko patřilo společně s hradištěm Valy v Mikulčicích u Hodonína, Starým Městem u Uherského Hradiště a hradištěm svatého Hyppolita ve Znojmě k nejvýznamnějším centrům Velké Moravy.

(ste)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 18 hlasů.

(ste)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.