Ilustrační FOTO - Pixabay

Nedůvěryhodný registr dlužníků

Centrální registr dlužníků České republiky (CERD) není provozován státem a informace v něm obsažené nemusejí být relevantní.

Upozornila na to Česká obchodní inspekce (ČOI). Služba, která je provozována soukromou společností CERD System z USA, údajně umožňuje mimo jiné vydání potvrzení o bezdlužnosti. Provozovatelé registru na dotazy ČTK nereagovali.

Podle ČOI provozovatelé služby uvádějí, že klienti mohou pomocí potvrzení o bezdlužnosti, které registr údajně vydává, zjistit, zda je v registru evidován jejich dluh vůči bankám, obchodním společnostem, úvěrovým a leasingovým společnostem nebo státní instituci. Registr k tomu podle webových stránek umožňuje zobrazení údajů vedených v jednotlivých databázích registrů státní správy, bankovních registrů nebo databází soukromých subjektů.

Banky i úvěrové společnosti se však od této databáze distancovaly. »Bankovní a Nebankovní registr klientských informací ani jeho členové nepředávají tzv. Centrálnímu registru dlužníků žádná data o svých klientech, jejich závazcích, realizovaných úvěrech či půjčkách. CERD proto nemá žádný přístup k údajům o dlužnících těchto subjektů,« uvádějí ve společném prohlášení.

Inspekce loni kvůli registru uložila americké firmě pokutu 60 000 korun, protože podle ní klamavě vytvářel dojem, že jde o oficiální registr dlužníků v České republice, přestože žádný takový neexistuje.

ČOI zároveň varovala spotřebitele kvůli komplikacím při snaze ukončit předplatné kvůli řadě stížností týkajících se problematické komunikace ze strany firmy. Provozovatel navíc podle inspekce řádně neinformoval spotřebitele o dalších podmínkách předplatného.

V minulosti před CERD varoval také Úřad pro ochranu osobních údajů, podle něhož není zapojen do legálních dlužnických registrů, které mohou být legálně vedeny.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 9 hlasů.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.