Ilustrační FOTO - Haló noviny

Obětí dopravních nehod přibylo

Na českých silnicích zemřelo od ledna do konce července při nehodách 14 dětí, což je nejvíc od roku 2008 a o devět víc než loni.

Během července jich zemřelo pět, víc to bylo naposledy v červenci 2007. Těžce zraněných dětí bylo letos 92, také víc než za stejné období loni. Podle Centra dopravního výzkumu (CDV) jde o jeden z nejhorších dílčích ukazatelů vývoje nehodovosti na silnicích. Celkem zemřelo za sedm měsíců na silnicích 287 lidí, což je o 19 více než loni. Ubylo těžce zraněných, o 41 na 1304. Vzhledem k cílům Národní strategie bezpečnosti silničního provozu se v dílčích ukazatelích ukazuje podle centra velmi neuspokojivý vývoj. Jde o počty usmrcených dětí, ale i chodců a lidí starších 65 let.

Centrum dopravního výzkumu, veřejná výzkumná instituce založená ministerstvem dopravy, uvádí ve statistice za období leden až červenec o dva usmrcené více, než mají ve svých statistikách policisté.

Z celkové počtu usmrcených bylo letos 65 chodců, více než třetina z nich zemřela v Praze. V hlavním městě činí jejich podíl na zemřelých v důsledku dopravní nehody 83 procent. Ve srovnání s předchozími dvěma lety jde podle CDV o tragický vývoj.

V kategorii nad 65 let zemřelo na silnicích 71 lidí, což je o 19 více než loni. Motocyklistů zemřelo 49, to kopíruje čísla posledních dvou let. »Dosavadní vývoj je negativní. Kromě zmíněných kategorií je v letošním roce zaznamenán neuspokojivý vývoj také v oblastech usmrcených a těžce zraněných v důsledku nesprávného předjíždění (nárůst usmrcených o třetinu a o 16 procent těžce zraněných), těžce zraněných v důsledku nepřiměřené rychlosti (nárůst o osm procent) a těžce zraněných vinou řidičů nákladních automobilů,« uvádí se ve zprávě.

Loni na silnicích zemřelo 502 lidí a těžce zraněných bylo 2339. Od roku 2009 jde o nejnižší čísla.

CDV se zabývá výzkumem v oblasti silniční dopravy, jako servisní organizaci si je zřídilo v roce 1992 ministerstvo dopravy. Funguje též jako znalecký ústav.

(ng)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(ng)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.