Jaderná elektrárna Dukovany

Američané se stěhují do Prahy, přitahují je jaderné elektrárny Dukovany a Temelín

Americké ministerstvo energetiky přesune svůj evropský regionální úřad ze Sofie do Prahy. Informaci serveru HlídacíPes.org potvrdila americká ambasáda. Podle webu hraje v rozhodnutí roli mimo jiné zájem společnosti Westinghouse o stavbu nových jaderných bloků v České republice nebo fakt, že v regionu střední Evropy roste vliv v oblasti energetiky ze strany Ruska a Číny.

»Ministerstvo energetiky USA zahájilo proces přesunu svého evropského regionálního úřadu z bulharské Sofie do Prahy,« sdělilo webu velvyslanectví USA v Praze. Úřad podle ambasády pracuje na podpoře energetické bezpečnosti, nešíření jaderných zbraní, vědecké spolupráce a obchodních zájmů Spojených států v regionu. »Oddělení energetiky spolupracovalo s českými úřady a orgány jiných evropských zemí na řadě otázek ze své kanceláře v Sofii a těší se na rozvoj těchto vztahů z nové kanceláře v Praze,« sdělilo ČTK americké velvyslanectví v Praze.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba ve čtvrtek uvedl, že pro resort jde o novou zprávu a prozatím nemá o přesunu detailní informace. »Průběžně jsme v kontaktu s americkou stranou, a jakmile bude tento regionální úřad do ČR přesunut, jsme připraveni diskutovat o konkrétních tématech a možnostech pro posílení vzájemné spolupráce v oblasti energetiky,« dodal mluvčí.

Rozhodnutí o stavbě nového jaderného zdroje v ČR dlouhodobě brzdí nejasnosti o způsobu financování. Premiér Andrej Babiš (ANO) v nedávném rozhovoru s agenturou Reuters uvedl, že chce, aby rozhodnutí o financování nového jaderného bloku v elektrárně Dukovany, která patří firmě ČEZ, padlo do konce letošního roku.

Agentura tehdy uvedla, že ČEZ odmítá investovat do nových elektráren bez určité formy státní podpory. Minoritní akcionáři společnosti se navíc bojí toho, že pokud by výstavbu nového bloku platil ČEZ, poškodil by je pokles ceny akcií firmy. ČEZ proto navrhl svoji transformaci, která by znamenala, že by se jaderné a konvenční zdroje oddělily od distribuce a takzvané nové energetiky. Tradiční zdroje jako uhlí a jaderná energie by zůstaly v rukách státu.

ČEZ, v němž 70 procent drží stát, provozuje dvě jaderné elektrárny, v Dukovanech a Temelíně. Obě se na celkové spotřebě elektřiny v ČR podílejí z 38 %.

Podle Babiše je ČEZ dostatečně velký na to, aby mohl postavit nové jaderné reaktory bez toho, aby byl rozdělen. V rozhovoru s Reuters zopakoval návrh, podle kterého by stavbu nového bloku měla zajistit dceřiná společnost ČEZ. Postup by měl být následující: zhodnocení aktiv Dukovan, jejich vložení do dceřiné společnosti, zahájení tendru na poskytovatele technologie, financování a možné vytvoření společného podniku. A stát by mohl být ručitel, pokud by se objevily problémy. Tým expertů by pak měl posoudit možnost, že by stát koupil divizi ČEZ, která by stavěla elektrárnu.

O stavbu nového jaderného bloku v ČR se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a právě americký Westinghouse. »Ten vloni vyhlásil bankrot, letos v březnu ale americkou jadernou divizi koupil od japonské Toshiby kanadský fond Brookfield Business Partners,« dodal HlídacíPes.

(ici)

FOTO – Haló noviny/Jiří ZIKMUND


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 13 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-08-10 19:47
Krachující Westinghouse se stébla chytá ... To bude zase
"rovné" výběrové řízení. V Práglu je již v pohotovosti
V. kolona pražské kavárny.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.