Ilustrační FOTO - Pixabay

První japonská pilotka stíhačky

Šestadvacetiletá Misa Macušimová nastupuje do služby jako první japonská pilotka stíhačky poté, co dokončila výcvik, aby mohla létat na letounech F-15.

»Jako první pilotka stíhačky otevírám cestu pro všechny ostatní,« řekla novinářům Macušimová, kterou citoval zpravodajský server BBC News. Japonské letectvo začalo rekrutovat ženy v roce 1993, ovšem vyloučeny byly z kokpitů stíhaček a průzkumných letounů. Tento poslední zákaz letectvo zrušilo až koncem roku 2015. Absolventka japonské Národní akademie obrany prohlásila: »Budu nadále tvrdě pracovat, abych plnila svou povinnost - nejen pro sebe, ale i pro všechny ženy, které se touto cestou vydají v budoucnosti.«

V současnosti podstupují výcvik na pilotky stíhaček tři další ženy. Stíhačky F-15J, do jejichž kokpitů usednou, jsou dvoumotorové letouny určené ke vzdušným soubojům s dalšími letadly. Mohou dosáhnout rychlosti až Mach 2,5, tedy dvou a půl násobku rychlosti zvuku, což představuje zhruba 3000 kilometrů v hodině. Japonsko se v loňském roce propadlo ze 111. na 114. příčku celosvětového žebříčku genderové rovnoprávnosti podle údajů Světového ekonomického fóra.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.