To je ta »vysněná demokracie a svoboda«?

Jsou debaty a debaty. Z některých je mi špatně. Konkrétně když sleduji licitace o tom, jestli a kolik se má přidat těm, kteří berou minimální mzdu. Copak je to normální?! Jestliže někdo poctivě pracuje, má dostat plat. A to v takové výši, aby se z něho dalo vůbec žít. Vždyť si vemte, kolik stojí nájem a všechny ty další poplatky za bydlení, kolik platíme za dopravu, za léky a zdravotní péči. Teď je začátek školního roku. Výdaje spojené se vzděláváním jdou do tisíců. K tomu zaplacení zájmových kroužků a sportovních oddílů, školních obědů, kurzů. Každá máma ví, jak příšerné částky dává za oblečení a boty, z nichž dítě za chvíli vyroste.

Z minimální mzdy 12 200 Kč to všechno člověk nemůže nikdy zaplatit. Je skandální, že žijeme v systému, kdy lidé poctivě pracují od nevidím do nevidím, a přitom jsou chudí. Musí si brát půjčky a zadlužovat se, protože jim prostě nic jiného nezbývá. Půl miliónu lidí V ČR má tři a více exekucí. Jedna čtvrtina zaměstnanců žije od výplaty k výplatě. Milion osob je ohrožen příjmovou chudobou a stejná hrozba visí nad 20 % dětí! Matky samoživitelky nemají čas pro své děti, protože si musí shánět druhé zaměstnání, jen aby vyžily a neskončily na ulici a jejich děti v ústavní péči. I tuto skutečnost dokládají statistiky. Ano, žijeme v režimu, kdy jsou děti odebírány rodinám z důvodu chudoby.

Na začátku jsem položila otázku, zda je to normální… Ano, v kapitalismu to normální je. Jedni se topí v penězích, které získávají na úkor ostatních, druzí živoří a poslouchají žvanění těch, kdo si sami přidávají tisíce (ač by za své nicnedělání měli peníze spíš vracet), zda jim milostivě přidají pár stovek. To je ta vysněná demokracie a svoboda?

Marta SEMELOVÁ, kandidátka do Senátu na Praze 12 a 5 a do Zastupitelstva hl. m. Prahy


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.3, celkem 145 hlasů.

Marta SEMELOVÁ

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


kafrmi
2018-08-28 20:27
joska.korinek, je to tak.
hajek.jiri51
2018-08-28 16:41
Mimo minimálních platů, bych věnoval nějaký prostor v HaNo taky těm
maximálním a lichvářským.
joska.korinek
2018-08-28 16:39
To je to, co jsme si přicinkali v listopadu 89. A o to, aby to tak bylo
nadále, se pečlivě starají vlády od té doby. Voliči na to čučí,
občas bučí, ale jinak se na nic nezmohou. Ani na to, aby zvolili něco
jiného. A když už zvolí něco jiného, tak Piráty. Svatá prostoto.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.