Ilustrační FOTO - Pixabay

Hrozí masivní nedostatek krmiva

Letní sucho zřejmě způsobí velké problémy evropským chovatelům dobytka. Extrémně nízké srážkové úhrny by mohly mít za následek masivní nedostatek krmiva pro hospodářská zvířata. Týká se to Francie, Británie, Německa nebo Švédska.

»Naše krávy žijí od poloviny července o seně sklizeném v červnu, víc trávy už není,« řekl agentuře AFP zemědělec z východu Francie Jean-Guillaume Hannequin.

Podle pracovníka předního odborového sdružení FNSEA Patricka Bénézita je situace ve Francii srovnatelná s rekordní vlnou veder z roku 2003. »Na mnoha místech, včetně Francouzského středohoří, tedy vodojemu Francie, na druhý senoseč nedošlo, je to velmi znepokojivé,« řekl.

Podobně je na tom třeba Švédsko, které podle federace zemědělců (LRF) zažívá nejhorší krizi za více než 50 let. Hlavní ekonom tamní vládní agentury pro zemědělství Harald Svensson předpovídá, že nedostatek krmiva se začne projevovat v zimě. »Většina zemědělců v létě krmila zvířata z rezerv, které byly určeny na zimu,« řekl.

Ani Británie ale v současné době nenaplňuje idylické představy zvlněné zelené krajiny. Kvůli nedostatku trávy tam výrazně klesla produkce mléka. V Dolním Sasku, které patří k nejvýznamnějším zemědělským regionům Německa, rovněž panuje nervozita ohledně produkce krmiv. Ta je nyní oproti průměrnému roku o 40 procent nižší.

Při rostoucích cenách krmiv se hospodářská zvířata posílají na jatka dřív, než bývá zvykem. Například Británie v červenci zaznamenala meziroční nárůst počtu porážek skotu o 18 %. Řada chovatelů ve Francii, kde má na porážky prakticky monopol skupina Bigard, se obává, že situace povede k propadu výkupních cen. »Máme strach, že využijí sucho, aby naše zvířata kupovali ještě levněji, ačkoli už teď máme co dělat, abychom vyžili,« řekl agentuře AFP jeden z nich, který si ale přál zůstat v anonymitě.

Kvůli cenám krmiv také zřejmě bude dražší výroba mléka. Evropská komise (EK) v reakci na současný vývoj slíbila zemědělcům jak finanční, tak legislativní podporu. Například švédská vláda už ve snaze zabránit hromadnému posílání zvířat na jatka uvolnila finanční pomoc na nákup krmiv o objemu v přepočtu tří miliard korun.

Nedostatek srážek letos v létě trápí i Českou republiku, kde aktuálně platí stav sucha na 92 % území. Nejhůře jsou na tom místa na severu jižní Moravy a Vysočiny, a také východní a severní Čechy. »Na většině území je kondice vegetace o deset až 25 % a místy i o 35 % horší, než je pro toto období obvyklé,« řekl bioklimatolog Miroslav Trnka.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 1, celkem 1 hlas.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-08-29 11:31
Bude dost hovězího - možná naposledy.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.