Co věděl už Josef II. a Marie Terezie

Cílem tohoto článku není hodnotit život a dílo císaře Josefa II. a jeho matky Marie Terezie, ale podívat se na některá jejich opatření, kterými se snažili posílit roli státu, aby byl konkurenceschopný a mohl vykročit do nové moderní Evropy, která již stála za dveřmi. Císař si velmi  uvědomoval, že zavedené zvyklosti římskokatolické církve stát brzdí v rozvoji, proto zrušil  kontemplativní církevní řády a vydal toleranční  patent.  Zakázal církvi odesílat peníze ze země. Měl jeden hlavní cíl - ekonomický rozvoj habsburské monarchie.

To je postoj, o kterém by měla současná vláda přemýšlet a nejlépe si jej osvojit. Pokud hlasatelé jakési liberální demokracie a tržního hospodářství myslí, že je  normální, správné a prospěšné, když odtékají do zahraničí dividendy a jiné renty z vlastněných podniků či za poskytované služby, tak by se měli zamyslet nad tím, jak dlouho to může trvat než dojde k bankrotu státu. Chápu, že zamyšlení nad takovými myšlenkami nevede k radostným závěrům, ale vládní činitelé by to činit měli.  Může tento stát vygenerovat tolik prostředků, aby odtékaly stovky miliard do zahraničí v rámci dividend a  dalších 40 miliard korun na podporu solárních baronů, které pravděpodobně také skončí v zahraničí? Když k tomu přičteme 45 miliard za obsluhu státního dluhu, tak z ČR může odtékat do zahraničí  400 miliard korun každý rok. Při takových částkách jsou náhrady v rámci církevních restitucích drobné, přestože celková částka rovněž není zrovna nepatrná. Množství peněz, které odtéká z republiky, je dlouhodobě neudržitelné.  Na vlastní kůži to poznáme, až přijde hospodářská krize, která je za dveřmi. Je to výzva, která bude brzy na pořadu dne. Josef II. a Marie Terezie věděli, že je třeba monarchii modernizovat a zamezit odtékání peněz-kapitálu do zahraničí, ví to i naše vláda? Kam asi odteče 55 miliard po prodeji Škody Transportation. Do Švýcarska to asi nebude, tam již ukázali, že korupčníky a zloděje nechtějí. Možná se české peníze budou ohřívat v Šanghaji, možná na Kajmanech.

Josef ŠVARCBEK, kandidát na senátora v okrsku Domažlice


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.1, celkem 37 hlasů.

Josef ŠVARCBEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-03 11:52
Za devatero horami, za devatero řekami žili kdysi ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.