Ilustrační FOTO - Pixabay

Lovci nacistů mají stále co dělat

Německá centrála pro vyhledávání osob podezřelých ze zločinů nacismu ročně najde takových osob kolem třiceti.

Vedoucí státní zástupce spolupracující s úřadem v německém Ludwigsburgu Jens Rommel agentuře DPA řekl, že pátrání justice po nacistických zločincích pokračuje v Německu i zahraničí, i když dramaticky klesá pravděpodobnost, že zločinci budou ještě naživu.

Rommel připustil, že není jasné, jak dlouho ještě centrála pro zkoumání zločinů nacismu bude působit. Jde podle něj o politické rozhodnutí. Ale i poté, co úřad jednou ukončí svou činnost, bude možné zahajovat další procesy. Vražda je totiž nepromlčitelná, zdůraznil Rommel. V současnosti se vyšetřovatelé soustředí na různé nacistické tábory. Poté, co se loni žalobci zabývali několika případy z někdejších koncentračních táborů Ravensbrück, Mauthausen a Buchenwald, se letos zaměřují na vyhledávání osob odpovědných za nacistické zločiny v koncentračních táborech Sachsenhausen, Gross-Rosen a Mittelbau-Dora.

Podle Rommela se dají vraždy nebo napomáhání k vraždám snadněji prokázat v systému tábora, kde navíc byli přisluhovači nacistů poměrně mladí, takže je o něco větší pravděpodobnost, že ještě žijí. Rommel a jeho 20 spolupracovníků, z nichž je sedm státních zástupců, vedou předběžná vyšetřování také v zahraničních archivech. Centrála v Ludwigsburgu podle něj každý rok předá státním zastupitelstvím zhruba 30 případů. Žalobu pak může podat vždy příslušné státní zastupitelství v blízkosti někdejšího koncentračního tábora nebo místa bydliště podezřelého. Většinou ale k žalobě nedojde, protože podezřelí jsou dávno výrazně starší 90 let a většinou už nejsou schopni účastnit se soudního řízení. Přesto nyní podle Rommela běží čtyři procesy s bývalými dozorci v koncentračních táborech - dva v Münsteru, jeden ve Frankfurtu nad Mohanem a jeden v Mannheimu.

USA v půli srpna oznámily, že do Německa deportovaly bývalého esesmana, 95letého Jakiva Palije. Rommel ale poté prohlásil, že žádné nové vyšetřování v Německu zahájeno nebude. Řízení kvůli možnému napomáhání k vraždám údajně zastavilo státní zastupitelství ve Würzburgu v polovině roku 2016 pro nedostatek důkazů. Americké úřady polského rodáka působícího v minulosti jako dozorce v nacistickém pracovním a koncentračním táboře Trawniki už před časem zbavily občanství a nařídily jeho vyhoštění.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.8, celkem 17 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pragmatik
2018-09-04 02:10
Bohužel je to jen "hra" a odhalování těch, co již nejsou
uužiteční. Nikdo to většinou nemyslel vážně a řada států hrála
jen divadýlko pro děti.
fronda
2018-09-04 00:36
Nácky je potřeba hledat na Ukrajině, v Chorvatsku, v Pobaltí...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.