Ilustrační FOTO - Pixabay

Putin chce peníze na růst od oligarchů

Kreml vyvíjí tlak na ruské oligarchy, aby vydali na nové investice 120 miliard dolarů (2,7 bilionu Kč). To představuje růst o 15 až 20 procent. Prezident Vladimir Putin si stanovil za cíl zvýšit celkové investice v Rusku na čtvrtinu hrubého domácího produktu, což by byla nejvyšší úroveň od doby Sovětského svazu.

Pokud Kreml s investičním návrhem uspěje, mohlo by to znamenat, že akcionářům zůstane méně peněz, protože kapitálové výdaje firmy financují ze svého zisku, napsala agentura Bloomberg.

Ruská ekonomika utrpěla ztráty, protože západní sankce ji odřízly od zahraničního kapitálu a technologií. Kreml se snaží nalézt alternativy, aby nastartoval růst a Putin mohl splnit sliby na zvýšení životní úrovně. Firmy jsou přitom nyní obezřetné ve výdajích na nový kapitál. Vláda se proto rozhodla zvýšit na firmy tlak.

»Firmy snižují nebo odkládají investice, takže se musejí použít všechny nástroje,« řekl náměstek ředitele moskevského ekonomického institutu Centrum pro makroekonomické analýzy a krátkodobé prognózy Vladimir Salnikov. »To možná není nejlepší stimul, ale funguje.«

Minulý měsíc prý jeden z vysoce postavených poradců Kremlu šokoval investory a magnáty návrhem na zvýšení daní z »nadměrných příjmů« některých z největších těžařských a chemických firem a producentů kovů, ze kterých chtěl získat až 500 miliard rublů (163,2 mld. Kč). Po kritice od podnikatelské komunity a části vlády se ale od tohoto plánu odstoupilo a Kreml zaujal mírnější přístup, když nabídl zvláštní právní a daňové zvýhodnění firmám, které uskuteční nové velké investiční projekty, a setkal se jednotlivými hráči, aby se ujistil, že návrh přijmou.

Cílem ministerstva financí je získat prostřednictvím toho mechanismu do roku 2024, kdy Putinovi končí funkční období, na dodatečných investicích osm bilionů rublů, uvedl mluvčí ministerstva Andrej Lavrov.

Úředníci se osobně setkávají se šéfy společností, aby s nimi vyjednali projekty a podepsali je. Firmy však v tuto chvíli doufají, že se jim podaří získat zvláštní podmínky pro výdaje, které se i tak chystají uskutečnit, než aby slibovaly nové výdaje.

Aby se podařilo splnit Putinův cíl na podíl investic do roku 2024, je potřeba zvýšit investice ze současné úrovně o 19 bilionů rublů, uvádí ministr hospodářství Maxim Oreškin. Pokud budou investice činit čtvrtinu HDP, dostane se Rusko na stejnou úroveň jako Turecko, stále však bude zaostávat za Čínou, kde tento podíl činí 42 procent. Kromě investic velkých firem vláda počítá také se zvýšením výdajů na nové silnice, železnice a další infrastrukturu.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 16 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


jirichmelarcik
2018-09-07 14:23
RF musí zastavit odliv finančních prostředků do zahraničí.
Oligarchové jsou na řadě.Konečně!
hajek.jiri51
2018-09-06 15:15
Peníze se musí získávat tam, kde jsou. Náhrada embargovaných komodit
se uskuteční ve spolupráci třeba i s Tureckem, které je do této
pozice zvnějšku tlačeno a hlavně s Čínou. Nakonec si bude RF
vyrábět embargované komodity sama a v kvalitě přes embarga do USA
exportovaných raketových motorů. Zastánci embarga budou, v ne příliš
vzdálené budoucnosti, čučet jako tele na dvoje nových vrat a počítat
vlastní ztráty a ty budou tragické.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.