Evropský Parlament. Ilustrační FOTO - Pixabay

Odsudek autoritářství

Zástupci maďarských nevládních organizací v Bruselu vyzvali europarlament, aby podpořil spuštění řízení vůči Maďarsku kvůli možnému systematickému ohrožení právního státu v zemi.

Evropský parlament bude o věci hlasovat za týden. Může vyzvat členské země EU, aby se situací v Maďarsku začaly zabývat. Podobnému řízení už, především kvůli reformě soudního systému, čelí Polsko.

Postup vůči Maďarsku, kde jsou rostoucímu tlaku ze strany státní moci vystaveny zejména nevládní organizace snažící se pomáhat migrantům a žadatelům o azyl, už na konci června podpořil vlivný výbor europarlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci.

Pokud by se možným »systematickým ohrožením právního státu« v Maďarsku začali v souladu s článkem sedm unijní smlouvy skutečně zabývat ministři dalších zemí bloku, hrozí Budapešti teoreticky i pozastavení hlasovacích práv v Unii. Jak novinářům řekla Márta Pardaviová z maďarského Helsinského výboru, je nyní Maďarsko uvnitř EU »laboratoří« autoritářských tendencí; dění v zemi i reakci Evropy se zájmem sledují politici v zemích jako je Itálie či Polsko.

Evropská komise už poslala Maďarsko k unijnímu soudu kvůli podobě maďarského zákona o azylu a navracení uprchlíků. Budapešť také dostala v červenci dva měsíce čas na vysvětlení dalšího zákona, kterým byla zakázána jakákoli pomoc lidem žádajícím o azyl; právě ten může mít pro nevládní organizace poskytující například právní pomoc výrazné důsledky. Áron Demeter z Amnesty International ale podotkl, že budapešťská vláda si z dosavadní reakce EU na své kroky těžkou hlavu rozhodně nedělala. Až po tlaku nevládních organizací maďarské úřady v létě bezmála po dvou týdnech upustily od praxe, kdy nechaly žadatele o azyl ve dvou takzvaných tranzitních zónách hladovět.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 4, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


halonoviny
2018-09-07 11:12
Nikoli. Haló noviny jsou český levicový deník - jestli jste si
náhodou nevšiml. To s vašimi názory byste měl spíš někam za
Okamurou/Orbánem - ale to už není levice, natožpak komunistická
politika. R. Janouch
fronda
2018-09-07 00:14
Převzal Haló noviny Bakala, Sörös, nebo kdo?
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.