Pinochet a americký ministr zahraničí Henry Kissinger v roce 1976. FOTO - wikimedia commons

Vzpomenou oběti Pinochetovy diktatury

V úterý 11. září uplyne 45 let ode dne, kdy armádní jednotky pod velením generála Augusta Pinocheta provedly v Chile vojenský puč. Skupina občanských aktivistů a aktivistek a spolek Levá perspektiva uctí tento den v 18 hodin oběti chilské a dalších jihoamerických vojenských diktatur u busty chilského básníka Pabla Nerudy v Praze.

Pinochetova diktatura připravila o život tisíce lidí především levicového smýšlení a z nejchudších vrstev, někteří byli zastřeleni na stadionech, jiní shozeni z vrtulníků do oceánu, jiní prostě zmizeli a nikdo je už nikdy nenašel, další desetitisíce lidí byly vězněny a brutálně mučeny, chudé děti byly nemilosrdně vyházeny ze škol, kde se v rámci sociálních projektů učily společně se spolužáky z bohatších poměrů.

»Stalo se již tradicí, že si každý rok v tento den připomínáme oběti chilské i dalších jihoamerických vojenských diktatur. Přijďte s námi i letos, na půlkulaté tragické výročí, uctít jejich památku k pomníku chilského básníka Pabla Nerudy, který krátce po vojenském puči zemřel na infarkt. Jeho pohřeb se stal prvním veřejným protestem proti diktatuře. Chilská vláda, respektive ministerstvo vnitra, v roce 2015 dokonce připustila, že mohl být při puči v roce 1973 zavražděn,« zve na akci novinářka Andrea Cerquierová.

Bronzová busta Pabla Nerudy, který svého času pobýval i v Praze, se nachází v Husových sadech (poblíž ulice Vrchlického 18 a tramvajové zastávky U zvonu v pražských Košířích). Po položení kytičky a přednesení Nerudových veršů účastníci mohou diskutovat mj. o současných hrozbách pro Latinskou Ameriku.

(mh)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.7, celkem 18 hlasů.

(mh)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


svaty_vaclav
2018-09-09 11:29
V Československu po listopadovém puči 1989 snídal s Augusto Pinochetem
československý ex-disident Václav Benda, ten demokrat a polistopadový
„politik“ a český obdivovatel zločince Pinocheta. Syn Václava Bendy
Marek Benda je poslancem za ODS v Poslanecké sněmovně Parlamentu
rozbitého Československa.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.