Praze hrozí vyškrtnutí ze seznamu

Dnes má pražské zastupitelstvo rozhodnout o tom, zda pošle do Sněmovny návrh zákona o památkové péči, podle něhož by už Národní památkový ústav – na návrh primátorky Adriany Krnáčové (ANO) - byl vyšachován z rozhodovacího procesu o tom, jaké megalomanské stavby – bez ohledu na stávající památkové souvislosti - si investoři, tedy developeři, v Praze postaví. Jejich zpupné komerční zájmy by přitom měly navrch. Posledním zářným příkladem budiž snaha zastavět náměstíčko před hotelem InterContinental na konci Pařížské ulice další skleněnou obludou a ubrat další kousek beztak už ubývající zeleně v Praze.

O komerčních záměrech developerů by podle návrhu zákona měli rozhodovat už pouze úředníci pražského magistrátu. Krnáčová argumentovala tím, že dohadování s NPÚ se prý zbytečně protahovala, a brzdila tak výstavbu. Jen tak na okraj – kam to najednou všichni pořád pospícháme? Do pekla?

Před takovou zhůvěřilostí varuje Výbor pro světové dědictví UNESCO, který (jak uvedly Novinky.cz) poslal v létě po svém zasedání v Bahrajnu Praze vytýkací dopis. Vyjádřil v něm velké rozčarování nad mnoha developerskými projekty velkého měřítka, které jsou navrženy do ochranného a širšího pásma Pražské památkové rezervace (PPR), a také nad nedostatečnou regulací výškových novostaveb, což může mít dopad na jeho mimořádnou univerzální hodnotu.

Takže z toho všeho vyplývá, že vinou zpupnosti bezohledných stavitelů – těchto novodobých gründerů – hrozí Praze vyškrtnutí Pražské památkové rezervace ze seznamu světového dědictví. Děkujeme ti, nová polistopadová dobo, která na pražský trůn dosadila osobu bez vztahu k historické paměti hlavního města.

Miroslav KANTEK


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 2 hlasy.

Miroslav KANTEK

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


pleningeri
2018-09-07 10:32
Včera pražská primátorka v ČT vykládala, že Drážďany ze seznamu
dědictví UNESCO přišly a nic se prý nestalo. No bodejď,
bombardování anglo-americkými leteckými svazy zničilo celé centrum!
Praha tohoto zvěrstva byla ušetřena ... Pražáci si stěžují na
vysoké letní teploty a tak aby jejich růst byl ještě rychlejší tak v
územním plánu zmenší zelené plochy pro další zástavbu ...
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.