FOTO - Pixabay

Indie a ČR by měly více spolupracovat

Prezidenti Miloš Zeman a Rám Náth Kóvind v pátek na Pražském hradě hovořili mj. o tom, že by český premiér Andrej Babiš (ANO) měl navštívit příští rok Indii. Hlava druhého nejlidnatějšího státu světa zavítala na Pražský hrad po 22 letech. Jednání trvala zhruba dvě hodiny.

Zeman i jeho indický protějšek upozornili po osobním jednání a setkání národních delegací na rostoucí obchodní výměnu a spolupráci. »Velký potenciál vidím v oblasti obrany,« uvedl Kóvind na tiskové konferenci a vyzval české firmy k aktivitě v jeho zemi.

Účastníci jednání české a indické delegace na Hradě podepsali dohodu o zrušení víz pro držitele diplomatických pasů, memorandum o spolupráci ve vědě a výměně studentů. Kóvind ocenil slova prezidenta Zemana o tom, že by se Indie měla vzhledem ke svému významu stát stálým členem Rady bezpečnosti OSN. Součástí jednání bylo podle Zemana také téma boje proti terorismu a situace v Pákistánu, kde působí hnutí Tálibán.

V souvislosti s rostoucí spoluprací českých a indických firem se Zeman zmínil také o faktu, že Českou republiku nespojuje s indickým hlavním městem Dillí přímá letecká linka.

Ve společném prohlášení prezidenti ČR a Indie uvítali růst vzájemných dvoustranných obchodů a investic. Představy, jak posunout bilaterální obchodní vztahy, by mělo nabídnout zasedání Smíšené komise pro hospodářskou spolupráci ČR a Indie, které se bude konat v říjnu v Praze, a budou mu předsedat ministři obchodu obou zemí.

Kóvind s manželkou přijel na Hradčany v 10.30, na prvním hradním nádvoří na ně čekala nastoupená čestná jednotka Hradní stráže.

Vedle jednání se Zemanem v pátek Kóvind mluvil také s premiérem Andrejem Babišem či předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem (oba ANO). Dnes má Kóvind podle indické ambasády v plánu návštěvu Univerzity Karlovy, kde se setká s indickými studenty a českými indology. Prohlédne si také laserové centrum v Dolních Břežanech a Strahovský klášter. Návštěvu v ČR ukončí zítra.

(zku)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 9 hlasů.

(zku)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.