V Minas Gerais pobodán »brazilský Trump«

Brazilský prezidentský kandidát Jair Bolsonaro, jehož během čtvrtečního předvolebního mítinku pobodal útočník nožem, absolvoval úspěšnou operaci.

Krajně pravicový politik favorizovaný předvolebními průzkumy byl podle lékařů do nemocnice přivezen v kritickém stavu, nyní je mimo přímé ohrožení života. Údajný pachatel, kterého zadržela policie, měl prý k útoku osobní a náboženské důvody, uvedla agentura AFP.

Třiašedesátiletý politik, kterému po útoku jistě ještě více stoupnou preference, se stal terčem útoku ve městě Juiz de Fora ve východobrazilském státě Minas Gerais. Podle lékařů mu poranil játra a způsobil vážnou ztrátu krve.

Bolsonaro je podle průzkumů druhým nejsilnějším kandidátem pro volby, jejichž první kolo bude 7. října. Lídr průzkumů, exprezident Luiz Inácio Lula da Silva byl však odsouzen za korupci a soud mu účast ve volbách zakázal. Bolsonaro má proto šanci 1. kolo vyhrát a postoupit do rozhodujícího kola druhého.

Jeho kampaň však závisí na přímém kontaktu s voliči, neboť podle nedemokratických brazilských zákonů má jeho okrajová strana pouze minimální vysílací čas pro předvolební spoty v televizi či rozhlase.

Bolsonaro, který do politiky vstoupil koncem 80. let jako radní Rio de Janeira, se prezidentuje jako kandidát, který dá neurovnanou brazilskou politiku prorostlou korupcí do pořádku. Řada lidí jej označuje za brazilského Trumpa... Kvůli svým mnohdy radikálním postojům čelí mj. obviněním z rasismu. Je znám rovněž urážlivými výroky na adresu žen a veřejně obhajuje brazilskou diktaturu z let 1964-85. Vystupuje rovněž proti sňatkům homosexuálů, které jsou v Brazílii legální již několik let.

Během kampaně upoutal podle ČTK pozornost jeho návrh, aby byli policisté, kteří zastřelí pachatele trestného činu, vyznamenáváni!

Podle policie na něj zaútočil 40letý Adélio Bispo de Oliveira a zatím není zřejmé, zda měl jeho čin politický motiv. Při výslechu podle policistů řekl, že jednal z »božího příkazu«. Podle zdrojů agentury EFE ale netrpí žádnou psychickou poruchou a jeho čin byl patrně promyšlený.

(rom)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: pro článek zatím nikdo nehlasoval

(rom)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.