FOTO - Pixabay

Pět let za opozičnost

Turecký soud v pátek uložil bývalému šéfovi opoziční prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) Selahattinu Demirtasovi trest čtyři roky a osm měsíců vězení za šíření teroristické propagandy - což znamená za nedostatečnou podbízivost »sultánu« Erdoganovi. Podle Demirtasových podporovatelů jde o klasický politický proces.

V listopadu 2016 turecká policie pozatýkala v Ankaře a ve městě Diyarbakir více než desítku poslanců HDP, včetně dvou šéfů strany - Demirtase a Figen Yüksekdagové. Razii kritizovala řada zemí, včetně Spojených států, Evropská komise a OSN. Představitelé strany byli obviněni z terorismu kvůli údajným vazbám na Stranu kurdských pracujících (PKK).

Zbavení imunity čtvrtiny poslanců tureckého parlamentu umožnil pozoruhodný zákon o ústavních změnách, který parlament přijal v roce 2016. Dotkl se většinou zástupců opozice, podle níž se tak vláda snaží zbavit svých kritiků. Demirtas byl od konce roku 2016 ve vazbě. Z vězeňské cely Demirtas neúspěšně kandidoval na prezidenta.

Podle agentury Reuters byl odsouzen na základě poznámek, které učinil v roce 2013, kdy turecká vláda vedla s kurdskými ozbrojenci mírové rozhovory. Ve stejném procesu byl podle ČTK odsouzen i jeho spolustraník Sirri Süreyya Önder, který za šíření tzv. teroristické propagandy dostal trest 3,5 roku vězení.

PKK bojuje od roku 1984 za autonomní Kurdistán a za práva Kurdů v Turecku.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6, celkem 2 hlasy.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-09 16:12
Co si budeme povídat. Takhle se dá zneužít většina zákonů, pokud se
na to věrchuška odhodlá. A to nejen v Turecku.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.