Ilustrační FOTO - Haló noviny

Pašeráci lidí riskují, počet obětí roste

Přestože počet uprchlíků, kteří přišli do Evropy, se za prvních sedm měsíců tohoto roku v porovnání s předchozími dvěma roky snížil, úmrtnost se v procentním vyjádření zvýšila.

Uvádí to zpráva Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Pašeráci podle úřadu při přepravě lidí z Libye do Evropy více riskují, protože libyjské pohraniční stráži se daří zadržovat stále více lodí s migranty a pravděpodobnost, že lidé na těchto plavidlech přijdou o život, se zvyšuje. Libye je jednou z hlavních zemí, odkud se migranti z Afriky vydávají po moři do Evropy.

V materiálu nazvaném Zoufalé cesty UNHCR uvedl, že při pokusu dostat se do Evropy loni zahynulo 2276 lidí, což představuje jednu oběť na každých 42 příchozích. V letošním roce zemřelo 1095 lidí, tedy jeden z každých 18, dalších 500 lidí pak beze stopy zmizelo. Počet vypravených člunů s migranty výrazně klesl, a to i díky zvýšené aktivitě libyjské pobřežní stráže podporované Evropskou unií. Příslušníci stráže často zadrží čluny dřív, než se dostanou k lodím, které by migranty přepravily do Evropy.

»Důvodem vyšší úmrtnosti je fakt, že pašeráci více riskují, protože libyjské pobřežní hlídky zvýšily svou aktivitu,« řekl zvláštní vyslanec UNHCR pro tuto oblast Vincent Cochetel. »Snaží se snižovat náklady, držet lidi déle v zajetí je stojí víc,« dodal.

Od loňského srpna do letošního července libyjské úřady zachytily nebo zachránily 18 400 lidí, což je o 38 % více než ve stejném období předchozího roku. Počet příchozích z Libye do Evropy se snížil o 82 % na 30 800.

Nejčastějším cílem migrantů na středomořské trase je letos Španělsko, kam dorazilo přibližně 27 600 lidí. Loni to bylo za stejné období něco přes 12 000. Jen v průběhu jednoho dne španělské pobřežní hlídky zachytily v Gibraltarském průlivu a v Alboránském moři celkem 626 migrantů na 16 člunech.

V Řecku se počty meziročně přistěhovalců zvýšily o 88 %, uvedl UNHCR. Letos se do této země, už léta silně zasažené migrací, dostalo do konce července asi 26 000 lidí. Naopak Itálie, jejíž vláda se nyní k migraci v EU vyjadřuje nejhlasitěji, zaznamenala meziroční pokles příjezdů o více než 80 %. Proti loňskému počtu 95 200 lidí za období od ledna do července to letos ve stejném období bylo asi 18 500 osob.

UNHCR poukazuje na skutečnost, že nyní umírá mnoho lidí, kteří se snaží dostat do Libye jako výchozího bodu pro cestu do Evropy a zůstávají v přeplněných zadržovacích táborech. Řada z nich se tam pak, po neúspěšné plavbě na evropský kontinent, vrací zpět. Mnozí padnou do rukou místním gangům, které je prodávají jako otroky. »Když se běženci dostanou do Libye, je pozdě, Evropa musí zasáhnout už v zemích, odkud přicházejí,« řekl Cochetel.

UNHCR v posledních měsících žádá, společně s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) a dalšími agenturami, společný přístup všech zemí v regionu k řešení migrační problematiky s dopředu jasnými postupy a posílením přesídlovacích programů. UNHCR také evropské státy vyzval, aby uprchlíkům, kteří se domáhají mezinárodní ochrany, nabídly rychlejší azylová řízení a zvýšily ochranu dětí. Důvodem k této výzvě jsou rostoucí bariéry, kterými se státy v Evropě snaží bránit migračním proudům na svém území.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 1 hlas.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.