Budova Mezinárodního trestního soudu v Haagu. FOTO - wikimedia commons

USA a Izrael bez špetky sebereflexe

Spojené státy zaujmou »agresivní postoj« vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, pokud bude pokračovat v přípravě na vyšetřování amerických válečných zločinů v Afghánistánu. Pohrůžku, o níž informovala agentura Reuters, měl obsahovat projev bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona po naší uzávěrce. V projevu měl rovněž oznámit uzavření palestinské kanceláře ve Washingtonu.

»Spojené státy využijí všech prostředků, aby ochránily své občany a občany spojeneckých zemí před nespravedlivým pronásledováním ilegálního soudu,« stojí v Boltonových cynických vyděračských poznámkách. Podle poradce kontroverzního prezidenta Donalda Trumpa se tak stane v případě, že Mezinárodní trestní soud (ICC) formálně zahájí vyšetřování zločinů, jichž se v Afghánistánu dopustili američtí vojáci a příslušníci tajných služeb USA.

»Nebudeme s ICC spolupracovat, nebudeme mu poskytovat žádnou pomoc. Nepřipojíme se k ICC a necháme ho samovolně zaniknout, pro nás je už mrtvý,« napsal si Bolton. Nedotknutelné USA rovněž připravují závazné dvoustranné smlouvy, které cizím státům zabrání vydávat Američany k potrestání haagskému soudu...

Úkolem ICC je pohnat k odpovědnosti pachatele válečných zločinů, genocidy a zločinů proti lidskosti. Smlouvu o zřízení soudu z roku 2002 USA neratifikovaly. Tehdejší kontroverzní prezident George Bush ml. s vytvořením soudu nesouhlasil, jeho nástupce Barack Obama měl ale v úmyslu s ICC spolupracovat.

Boltonův projev rovněž obsahoval informaci o uzavření washingtonské kanceláře Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Důvodem má být snaha Palestinců prosadit na půdě haagského soudu vyšetřování zločinů Izraele. »Spojené státy budou vždy stát při svém příteli a spojenci - Izraeli,« píše se v Boltonových poznámkách.

Generální tajemník OOP Saíb Irikát v reakci na chystaný Boltonův projev uvedl, že Američanům se Palestince nepodaří zastrašit, aby upustili od svých kroků proti Izraeli v ICC. Uzavření palestinské kanceláře ve Washingtonu má podle Irikáta pouze »chránit izraelské zločiny«.

Jaké? Téměř každodenní. Izraelští vojáci zase v neděli postřelili Palestince, který se prý snažil poničit zeď apartheidu mezi Pásmem Gazy a Izraelem. Muži se dostalo první pomoci, ale zranění podlehl. S odkazem na sdělení izraelské armády o tom informoval list Haarec.

V sobotu podle ČTK zemřel 16letý Palestinec, kterého postřelili izraelští vojáci při protestu v Gaze u hranice s Izraelem. Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém mladý muž z dálky směrem k izraelským vojákům hodil kámen a zamával na ně, a to deset vteřin předtím, než ho zasáhla kulka...

V pátek při protestu v Pásmu Gazy zastřelili okupanti 17letého mladíka a dalších několik desítek Palestinců při střelbě zranili. Jen o týden dříve zranili Izraelci na 180 protestujících Palestinců! Od začátku března bylo Netanjahuovým krvavým režimem postříleno více než 170 Palestinců.

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 5.4, celkem 36 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-11 15:57
Absolutně nic nové ani nečekané.. Jen neustále maskované a balené do
hedvábí zamlčování, překrucování a lží. Ale h*vno smrdí i když
se zabalí do "hedvábu".
ferdaholub
2018-09-11 14:45
Nelidská HOVADA!!
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.