Ilustrační foto - wikimedia commons

Rusko proti sérii spiknutí Západu

Ruská armáda v neděli oznámila, že dvě americké stíhačky typu F-15 v sobotu shodily na vesnici v syrské provincii Dajr az-Zaur bomby s hořlavým bílým fosforem, což mezinárodní zákon zakazuje. Zda si bombardování vyžádalo oběti, dosud není jasné. Informovaly o tom ruské agentury TASS a RIA Novosti. Spojené státy toto obvinění odmítly.

Terčem amerického bombardování bylo městečko Hadžín, uvedl v prohlášení generál Vladimir Savčenko. »Nálety způsobily velké požáry a zatím zjišťujeme informace o možných mrtvých a zraněných,« doplnil. »Žádná z vojenských jednotek nasazených v oblasti není vybavena jakoukoli municí obsahující bílý fosfor,« kontroval mluvčí Pentagonu.

Teroristická organizace Islámský stát (IS) stále kontroluje části východosyrské provincie Dajr az-Zaur mezi Eufratem a iráckou hranicí. USA, na rozdíl od Ruska, v oblasti podporují právě teroristy.

Ukrajina s IS

Moskva rovněž zesílila útoky proti ukrajinskému vedení v souvislosti s atentátem na bývalého šéfa donbaských separatistů Alexandra Zacharčenka, který koncem srpna zahynul při atentátu v Doněcku. Agentura TASS s odvoláním na ruské tajné služby obvinila Kyjev ze spolupráce právě s Islámským státem při organizování teroristických útoků na území kontrolovaném proruskými povstalci.

Zacharčenko zahynul před deseti dny při explozi v jedné z doněckých restaurací. Při útoku zemřel i jeden z jeho ochránců a několik dalších lidí utrpělo zranění. Povstalci z atentátu obvinili ukrajinské záškodníky.

Agentura TASS s odvoláním na ruskou kontrarozvědku FSB oznámila, že na západě Ruska byl v neděli zatčen jistý Madžid Magomedov ze severokavkazského Dagestánu, který je bojovníkem IS. Na pokyn ukrajinské tajné služby SBU a ultrapravicových radikálů z Pravého sektoru připravoval vraždu dalšího z vedoucích politiků Doněcké lidové republiky. »Ukrajinské tajné služby verbují členy Islámského státu k likvidaci povstaleckých vůdců lidových republik,« uvedla v prohlášení FSB. Kyjev podle ní teroristům dodává zbraně, zajišťuje jim bezpečnost a poskytuje finanční prostředky.

Další divná nehoda

Pozoruhodné jsou také dvě nehody z Abcházie a Moldavska. V sobotu narazil z protisměru do vozu s premiérem Abcházie jiný vůz a předseda vlády Gennadij Gagulija nehodu nepřežil. V neděli pak moldavský prezident Igor Dodon utrpěl blíže neurčená zranění páteře v dopravní nehodě, při níž se jeho vůz srazil s nákladním autem. Sám proruský Dodon, jehož život údajně není ohrožen, označil nehodu za podivnou. Při cestě dlouhé prezidentské kolony z metropole Kišiněva do města Ungheni při hranicích s Rumunskem totiž narazil čelně právě do Dodonovy limuzíny protijedoucí nákladní automobil. Prezidentský vůz, v němž cestovali i další dva členové Dodonovy rodiny, podle ČTK po prudkém nárazu vyjel ze silnice a převrátil se...

(rj)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.6, celkem 65 hlasů.

(rj)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-11 18:19
To by bylo "Kyjevu" podobné. Taky mě napadá, v této
souvislosti, a třeba i s případem MH17, kdo by mohl být za akcí
"Novičok". Už jen při položení otázky, komu to vždy
skutečně posloužílo.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.