Prezident Mahmúd Abbás. FOTO - Haló noviny

Obvinění Izraele

Palestinští představitelé obvinili Izrael u Mezinárodního trestního soudu v Haagu z válečných zločinů v souvislosti s plánovaným zbouráním beduínské vesnice Chán al-Ahmar na Západním břehu Jordánu, sdělil Saíb Irikát, poradce palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse.

Palestinští aktivisté v blízkosti vesnice zřídili z přepravních kontejnerů pět stanovišť na protest proti její demolici, k níž se bezprostředně chystají izraelské úřady. Minulý týden izraelský nejvyšší soud navzdory odvolání Palestinců likvidaci lokality povolil. Evropské země tento týden vyzvaly Tel Aviv, aby se tohoto kroku zdržel. »Izrael by se měl za svůj plán s Chán al-Ahmarem zodpovídat,« řekl v souvislosti s návrhem předaným Mezinárodnímu trestnímu soudu Irikát, který je generálním tajemníkem Organizace pro osvobození Palestiny (OOP).

Chán al-Ahmar se nachází na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu blízko židovských osad východně od Jeruzaléma. Podle kritiků osud této vesnice je pokračujícím nuceným vysídlováním, které vůči Palestincům uplatňují izraelské úřady.

Izrael tvrdí, že vesnice, tvořená převážně chatrčemi, byla postavena nelegálně, a nabídl jejím obyvatelům, aby se přestěhovali o 12 kilometrů dále. Kritici ale namítají, že pro Palestince je téměř nemožné stavební povolení získat a že za plánovanou demolicí je snaha vybudovat na místě židovskou osadu.

Podle palestinského aktivisty Abdalláha abú Rahmána postavení pěti bílých přepravních kontejnerů, z nichž jeden je opatřen palestinskou vlajkou, je vzkazem Izraeli, že »je naším právem stavět na své zemi«.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 6.4, celkem 14 hlasů.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.