Ilustrační FOTO - Haló noviny

Trump mezi poraženými

Šéf íránské organizace pro jadernou energii Alí Akbar Sálehí doufá, že se podaří zachovat mezinárodní jadernou dohodu Teheránu se světovými mocnostmi i poté, co se od ní rozhodly odstoupit USA.

Pakliže ne, íránský jaderný program bude v silnější pozici než v minulosti, varoval v rozhovoru, který poskytl agentuře AP.

Dohodu o omezení svého jaderného programu výměnou za zrušení části mezinárodních sankcí Írán uzavřel v roce 2015 s Británií, Čínou, Francií, Německem, Ruskem a USA. Americký prezident Donald Trump dokument, podepsaný za jeho předchůdce Baracka Obamy, ale kritizoval jako nejhorší dohodu, jakou kdy USA uzavřely. V květnu Washington oznámil, že od ní odstupuje, a v srpnu USA zavedly vůči Íránu nové sankce.

Podle Sálehího se Trump tímto svým rozhodnutím ocitl »mezi poraženými« v dějinách. »Myslím, že se ocitl mezi poraženými, protože se drží logiky moci,« řekl íránský představitel. »Myslí si (Trump), že může nějakou dobu pokračovat, ale já si určitě nemyslím, že mu odstoupení od dohody přinese nějaký prospěch, určitě ne,« dodal.

»Pokud se budeme muset vrátit a od jaderné dohody ustoupit, určitě se nevrátíme tam, kde jsme byli dříve,« uvedl Sálehí. »Budeme stát na mnohem, mnohem vyšší pozici,« dodal. V této souvislosti podle AP hovořil o budování nového zařízení v centru pro obohacování uranu v Natanzu. Bude tam možné vyrábět moderní, výkonnější centrifugy.

(čtk)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 7, celkem 4 hlasy.

(čtk)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


hajek.jiri51
2018-09-12 22:36
A taky udělal z USA mocnost druhé kategorie. N nespolehlivou a
nedůvěryhodnou. Což ale byla v vlastně vždy, byť se
"svého" domáhala pomocí největší armády Světa.
Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.