Ilustrační FOTO - Pixabay

Kalifornie chce navzdory Trumpovi splnit cíle pařížské dohody o ochraně klimatu

Kalifornie bude do roku 2045 používat pouze čistou energii čerpanou ze zdrojů bez oxidů uhlíku. Návrh zákona v pondělí podepsal guvernér tohoto státu Jerry Brown.

Místní vláda v Sacramentu se tím snaží bojovat proti klimatické změně a jde proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa, který podporuje fosilní paliva.

Pátá největší ekonomika

Kalifornie tak bude celosvětově největší ekonomikou, která se ke stoprocentně čisté energii zavázala. Pokud by totiž byla samostatným státem, měla by páté největší hospodářství hned po čtveřici zemí Spojené státy, Čína, Japonsko a Německo. Stejnou metu si vytyčil ještě další americký stát Havaj.

Kalifornie tímto krokem naplní pařížskou klimatickou dohodu z roku 2015. Vybočí tak z linie prosazované Donaldem Trumpem, který od dohody odstoupil. Kalifornská vláda se s prezidentem kromě názoru na klimatickou změnu dlouhodobě liší například i v pohledu na otázku migrace nebo lidských práv.

Podle nových pravidel musejí všechny kalifornské energetické společnosti do roku 2030 čerpat 60 procent energie z obnovitelných zdrojů. Do roku 2045 pak musí veškerá elektřina v Kalifornii pocházet buď ze zdrojů bez oxidu uhlíku, nebo z obnovitelných zdrojů. Zpráva kalifornské státní energetické komise odhaduje, že v minulém roce čerpali maloobchodní odběratelé v Kalifornii zhruba třetinu energie z obnovitelných zdrojů.

Podnikatelé hrozí zdražováním

Opatření nadšeně přivítali ekologičtí aktivisté. Proti se naopak postavili zástupci některých největších místních energetických firem, kteří argumentují tím, že výrazně vzrostou spotřebitelské ceny. »Pokud to není cenově dostupné, není to udržitelné,« uvedla například ve sdělení firmy Pacific Gas & Electric její mluvčí Lynsey Paulová.

(ici)


Jak hodnotíte tento článek? (1 - nejhorší, 7 - nejlepší)

Hodnocení: 3.4, celkem 5 hlasů.

(ici)

Diskuse k článku

Vážení čtenáři, chcete-li se zapojit do diskuse, prosíme vás o dodržování slušného vystupování. Příspěvky, které budou obsahovat sprosté výrazy, smažeme.


Reklama
Reklama

Reklama

Vydává Futura a.s., Politických vězňů 9, 111 21 Praha 1.
Telefony - ústředna: 222 897 111, sekretariát: 222 897 256.
Email: internet@halonoviny.cz, ISSN 1210-1494.